Zawieszenie i likwidacja działalności gospodarczej
Fot. Pexels.com

Własna działalność gospodarcza nie zawsze okazuje się idealnym pomysłem przynoszącym wielomilionowe zyski. Niezależnie od tego czy jesteś niezadowolony z funkcjonowania firmy, nie masz środków czy czasu i sił na prowadzenie własnej firmy z tego artykułu dowiesz się jak dokonać zawieszenia i likwidacji działalności gospodarczej.

Przeczytaj też: http://www.synat.pl/zawieszenie-i-likwidacja-dzialalnosci-gospodarczej-krok-po-kroku/

Zawieszenie i likwidacja działalności gospodarczej – podstawowe informacje

Ta decyzja bywa niełatwa. Często to jedyna opcja, aby nie ponosić dalszych strat finansowych. Osoby, które nie chcą ostatecznie pożegnać się z firmą mogą ją zawiesić. Jest to dobre rozwiązanie w przypadku czasowych problemów, które po pewnym czasie mogą zostać rozwiązane.

Należy pamiętać, że podczas zawieszenia działalności nie można wystawiać żadnych faktur, ani w żaden sposób czynnie prowadzić firmy. Jeśli pojawia się okazja na pozyskanie nowych środków należy ponownie ruszyć z działalnością gospodarczą.

Zawieszenie i likwidacja działalności gospodarczej krok po kroku

Zawieszenie firmy wymaga wyrejestrowania z ZUSu oraz wypełnienia i złożenia wniosku CEIDG-1. Dokument można złożyć internetowo, listownie lub osobiście w Urzędzie Gminy, w której mieliśmy zarejestrowaną działalność gospodarczą.

Jeśli likwidujemy przedsiębiorstwo, które jest zawieszone nie trzeba go wznawiać, aby złożyć stosowny wniosek. W przypadku likwidacji również należy złożyć wniosek CEIDG-1. Następnie obowiązkowo należy wypełnić PIT. W rozliczeniu trzeba wskazać wszelkie elementy składające się na majątek spółki. Jednym z ważniejszych dokumentów, na których należy bazować w tym przypadku powinna być księga przychodów i rozchodów.

PIT należy wypełnić, ale nie składać. Powinien on zostać częścią akt zamykanego przedsiębiorstwa. Ostatnim dokumentem jest spis z natury, który ostatecznie pozwala na zamknięcie kwestii finansowych związanych z prowadzeniem firmy.

 

Oba rozwiązania, zawieszenie i likwidacja działalności gospodarczej to poważne decyzje, które warto przemyśleć. Pamiętaj, że w każdym momencie swojego życia masz możliwość założenia nowej firmy.

Zobacz też: http://www.complito.pl/jak-prowadzic-ksiege-przychodow-i-rozchodow/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here