Freelance zyskuje coraz więcej zwolenników, ponieważ jest to elastyczna forma pracy, która pozwala często uzyskać ciekawsze zlecenia i wyższe zarobki w stosunku do warunków etatowych. Istnieje również wiele profesji, które związane są przede wszystkim z koniecznością założenia firmy jednoosobowej (np. tłumacz). Jednakże prowadzenia własnej działalności wymaga również pełnienia wielu dodatkowych obowiązków, jednym z nich jest prowadzenie księgowości i wnoszenie składek ZUS. Można zdecydować się na samodzielne prowadzenie księgowości, jak również postawić na wygodę i zlecić to zadanie firmie outsourcingowej. Poniżej przedstawiamy, czym charakteryzuje się księgowość firmy jednoosobowej, oraz jakie są koszty jej prowadzenia na własną rękę, a jakie w przypadku wynajęcia biura rachunkowego.

Firma jednoosobowa – mała księgowość

Firmy jednoosobowe obowiązuje księgowość uproszczona – tzw. małej księgowości. Jeśli przedsiębiorca rozlicza się na podstawie podatku liniowego lub według skali podatkowej, powinien prowadzić księgę przychodów i rozchodów, w której rejestruje się przychody oraz wydatki związane z prowadzeniem działalności. Jest to podstawa do rozliczenia się z urzędem skarbowym. Z kolei freelancerzy, których firma opodatkowana jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych  muszą prowadzić małą księgowość w formie ewidencji przychodów. W zależności od profilu przedsiębiorstwa należy prowadzić również ewidencję VAT, środków trwałych, wyposażenia czy przebiegu pojazdu.

Mała księgowość nie jest skomplikowana i nie wymaga specjalistycznej z zakresu rachunkowości,  ponieważ na rynku dostępne są programy księgowe, które znacznie ułatwiają ewidencję. W wielu przypadkach jednak przedsiębiorcy wolą powierzyć te obowiązki księgowym.

Koszty samodzielnego prowadzenia księgowości

Samodzielne prowadzenie księgowości wiąże się z zakupem programu do rozliczeń. Na rynku dostępnych jest bardzo wiele systemów, a rozpiętość ich cen to ok 500-2000 zł. Warto podkreślić, że  licencje na programy trzeba przedłużać, a także wykupywać aktualizacje. Z niektórych systemów można korzystać, wybierając płatność abonamentową, gdzie wydatki wynoszą ok. 20-50 zł miesięcznie. Jest to jednak rozwiązanie, które sprawdzi się w przypadku firm mających stałych klientów i usługi.

Koszty outsourcingu księgowości

Koszty współpracy z biurem rachunkowym to ok. 100-300 zł miesięcznie – w tym wypadku cena uzależniona jest od ilości dokumentów kosztowych. Outsourcing doceniany jest ze względu na wygodę; freelancer może bowiem zająć się swoimi obowiązkami i minimalizuje ryzyko niedopatrzeń i błędów. Dodatkowo biuro księgowe zostaje jego reprezentantem przed urzędem skarbowym i ZUS.

Źródło: MDDP Outcourcing – Biuro rachunkowe Warszawa

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here