EBITDA a rentowność

Jednym z ważniejszych pojęć w świecie biznesu jest EBITDA, a więc wskaźnik, którego używa się do oceny kondycji finansowej przedsiębiorstw. Warto więc nieco dokładniej przyjrzeć się temu zagadnieniu, w szczególności dowiedzieć się, w jaki sposób wskaźnik jest obliczany oraz jak właściwie interpretować jego wynik. Zachęcamy do lektury naszego tekstu, w którym wyjaśnimy te i wiele innych istotnych kwestii!

Świat biznesu w znacznej mierze oparty jest na finansach i przepływie gotówki. Nie zawsze jednak mamy możliwość szybkiego i prostego sprawdzenia rentowności danej firmy, co ma szczególne znaczenie jeśli chce się robić z nią interesy. W tym kontekście z pomocą przychodzi właśnie EBITDA, a więc jeden z najbardziej znanych i najczęściej wykorzystywanych wskaźników na rynku. 

Czym jest wskaźnik EBITDA?

EBITDA to skrót od angielskiego Earnings Before Interest, Taxes, Depreciation, and Amortization, co w wolnym tłumaczeniu oznacza zysk operacyjny przedsiębiorstwa przed odliczeniem odsetek od zobowiązań, podatków i amortyzacji. Prościej rzecz ujmując, wskaźnik ten pokazuje, ile dany podmiot gospodarczy zarabia realnie na swojej działalności operacyjnej. Pominięcie w tym przypadku wszelkich zmiennych takich jak właśnie odsetki lub amortyzacja pozwala uzyskać w miarę rzetelny wynik. Elementy te bowiem w znacznej mierze zaburzają wyniki finansowe, ponieważ poszczególne przedsiębiorstwa nie dość, że spłacają swoje zobowiązania na różnych warunkach, to dodatkowo korzystają z odmiennych metod księgowania choćby amortyzacji.  

Do czego przydaje się EBITDA?

Wskaźnik EBITDA określa rzeczywisty potencjał przedsiębiorstwa, co jest niezwykle cenną informacją dla potencjalnych kontrahentów, partnerów biznesowych, a już na pewno dla inwestorów. Po wyniki te sięga się m.in. przy fuzjach lub przejęciach w celu oszacowania wartości danej firmy. Na podstawie EBITDA można porównać rentowność podmiotów działających w tym samym sektorze rynku. Oczywiście, wyniki należy umieścić w pewnym kontekście, a więc też pod uwagę np. staż przedsiębiorstwa. Więcej informacji na ten temat można znaleźć w artykule: https://pragmago.pl/porada/wskaznik-ebitda-definicja-i-znaczenie-w-analizie-finansowej/.  

Wskaźnik EBITDA – metody wyliczeń i interpretacja wyniku 

Istnieje kilka metod obliczenia wskaźnika EBITDA. Najprostszą z nich jest dodanie do zysku operacyjnego kosztów amortyzacji. Kolejnym sposobem jest dodanie do zysku netto odsetek od zobowiązań, podatków oraz amortyzacji. Trzecim sposobem jest wspomniane już odjęcie od przychodów samych kosztów operacyjnych. Każda z tych metod daje ten sam wynik, dlatego kwestia wyboru jednej z nich jest niejako sprawę drugorzędną. Jeśli wartość EBITDA jest wysoka, możemy mówić o sporym potencjale firmy do generowania gotówki w ramach działalności operacyjnej. Niski wskaźnik z kolei może świadczyć o problemach związanych m.in. ze zbyt wysokimi kosztami operacyjnymi. Pamiętajmy jednak o tym, że EBITDA to zaledwie jeden z wielu wskaźników, które wykorzystuje się przy ocenie rentowności firm – dopiero wykorzystanie ich wszystkich może dać pełny obraz sytuacji. 

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here