Jakie korzyści zapewniają systemy rejestracji czasu pracy

Inwestycja w oprogramowanie do rejestracji czasu pracy daje znacznie więcej korzyści niż tylko listę obecności i wykaz spóźnień pracowników.

Inwestycja w oprogramowanie do rejestracji czasu pracy daje znacznie więcej korzyści niż tylko listę obecności i wykaz spóźnień pracowników. System czasu pracy to prosty i etyczny sposób na skuteczne zwiększenie wydajności oraz zaangażowania i motywacji pracowników.  W jaki sposób RCP pomaga osiągnąć te cele?

Zasoby ludzkie wzmacniają lub osłabiają wyniki firmy

Wydajna firma to nie tylko nowoczesne systemy zarządzania produkcją i zaawansowany technologicznie park maszynowy. Ogniwem spajającym działania i procesy są ludzie. Jeśli są zaangażowani i zdyscyplinowani czasowo firma osiąga założone dochody. A jeśli nie?

Ogólnopolskie badania (Work Service S.A., 2012) roku ujawniły, że polscy przedsiębiorcy łącznie tracą ok. 12,5 mln zł z tytułu  spóźnień pracowników.  Każde, nie zawsze zauważalne, 15-minutowe spóźnienie Twojego pracownika, to w efekcie 5 godzin nieobecności w miesiącu! Dokładając do tego wyjścia “na papierosa”, “na pogawędkę” czy przydługi obiad w stołówce okazuje się, że niektórzy pracownicy pełnoetatowi pracują ok 5-6h/dziennie.
Motywowanie pracowników to oczywiście zakres działań HR, niemniej każdy przełożony może wesprzeć te wysiłki bazując na systemach RCP. W jaki sposób?

Czym jest system RCP?

Program RCP od OptiMES  to intuicyjne proste narzędzie, które ułatwia właściwe zarządzanie ludźmi oraz ich czasem pracy. Dzięki raportom generowanym przez system RCP, możesz zobaczyć ile godzin każdy z pracowników poświęcił rzeczywiście na pracę. A co z resztą czasu? Bardzo często marnotrawienie to nie zła wola pracowników, tylko swego rodzaju nawyki, utrwalone standardy  poparte myśleniem ”bo przecież inni też tak robią”.

Jak system RCP może pomóc Ci w zwiększenie wydajności? 

Oto kluczowe funkcjonalności i korzyści:

  • panel meldunkowy lub karty pracy  –  zarówno wersja  elektroniczna jak i bardziej tradycyjna papierowa usprawniają przepływ informacji.  Szybki i jasny przydział zadań, brak niedomówień, dodatkowe załączniki, usystematyzowana spójne dane oraz możliwość wglądu w każdej chwili to tylko niektóre zalety tej opcji. 
  • wallboardy – to ogólnodostępna,  stale aktualizowana wizualizacja postępów prac i  obowiązujących terminów prezentowana na hali. Korzyści? Zwiększenie świadomości oraz motywacji do działania.
  • dane na temat wydajności stanowisk-  RCP gromadzi dane wydajnościowe, które następnie wykorzystuje do  automatycznego naliczania premii. To kolejny element motywacyjny pracowników.
  • integracja z  systemem wejść/wyjść–  świadomość istnienia takich systemów wpływa pozytywnie na zachowania pracowników( zmniejszenie ilości  spóźnień oraz skrócenie przerw).
  • rzetelne rozliczanie zużytych surowców-  przekłada się na lepszą kontrolę  kosztów produkcji.
 • automatyczne rozliczenie czasu pracy – zestawienia  czasu pracy umożliwiają porównanie pracownika  na tle brygady i danych historycznych.  Informacje te są również przydatne do ustalania normatyw oraz  w trakcie  rozmów okresowych.
 • dobór ludzi do zadań – do danego zadania przydzielana jest osoba, która osiąga w jego realizacji najlepsze wyniki. Firma zwiększa wydajność a pracownik jest zmotywowany, ponieważ sprawdza się w zadaniach i jest doceniany.

System RCP od OptiMES to skuteczne narzędzie do zarządzania pracownikami, które pomoże zwiększyć wydajność pracy oraz ograniczyć rotację  na stanowiskach produkcyjnych.

Przeczytaj również: Jak system ERP wpływa na funkcjonowanie firmy

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here