Planujesz kupić samochód, ale wstrzymuje Cię brak wystarczających środków? Ograniczone oszczędności wcale nie są przeszkodą, aby zrealizować marzenia o nabyciu auta. Banki wychodzą naprzeciw potrzebom kierowców, oferując kredyty samochodowe. Poznaj najważniejsze informacje i przekonaj się, czy to opcja korzystna również dla Ciebie.
Chociaż wielu Polaków kupuje pojazdy za gotówkę, rośnie zainteresowanie kredytami samochodowymi. Przeprowadzane badania pokazują, że nawet 40 proc. rodaków rozważa ubieganie się o taką formę wsparcia finansowego.
Kredyt samochodowy tylko na pojazdy fabrycznie nowe?
Banki mają na uwadze specyfikę rynku motoryzacyjnego. Świadomość, że Polacy najchętniej wybierają pojazdy „z drugiej ręki” sprawia, że oferta nie ogranicza się wyłącznie do kredytów samochodowych na nowe auta.
Jeżeli masz upatrzony pojazd używany, również możesz skorzystać z oferty kredytowej banków. Zanim jednak złożysz wniosek, musisz spełnić wymagania stawiane przez bank oraz dopełnić formalności.
Kto może ubiegać się o kredyt na samochód?
Kredyt na samochód to rozwiązanie dedykowane właściwie każdemu, kto przymierza się do zakupu pojazdu – o ile spełnia kryteria ustalone przez bank.
Szansę na tę formę finansowania masz wówczas, gdy:
- osiągasz stałe dochody z akceptowanego przez instytucję źródła,
- wykazujesz zdolność kredytową adekwatną do wysokości zobowiązania,
- masz dobrą historię świadczącą o wiarygodności kredytowej.
Jeżeli nabywasz pojazd używany, musisz nie tylko spełnić powyższe kryteria, ale również warunki związane z samochodem. Istotną rolę odgrywa rocznik auta – nierzadko nie może być ono starsze niż 5 lat. Jeśli jednak bank dopuszcza starszy pojazd, wówczas zwykle trzeba liczyć się ze skróceniem maksymalnego okresu kredytowania.
Kredyt samochodowy tańszy niż pożyczka gotówkowa?
Zastanawiasz się, czy zaciągnąć kredyt samochodowy czy pożyczkę gotówkową? Biorąc pod uwagę koszty obu form finansowania, atrakcyjniejsza jest pierwsza opcja.
Przykład. Kredyt SMARTPLAN na używane pojazdy dostępne w ofercie Toyota Banku charakteryzuje się RRSO 12,56%. Pożyczka gotówkowa wiąże się z RRSO na poziomie 18,22%
Oczywiście sam wybór konkretnej oferty nie powinien sprowadzać się wyłącznie do kwestii kosztów. Jednak jest to dość istotny parametr, który wpływa na obciążenie domowego budżetu związanego z opłacaniem miesięcznych rat.