Celem wizyty na stronie internetowej firmy pożyczkowej lub banku udzielającego kredytów,  jest bardzo często znalezienie kalkulatora obliczającego miesięczną ratę. Nic w tym dziwnego, bowiem kwota raty powinna być dopasowana do możliwości budżetowych osoby zainteresowanej pożyczką.  Dlatego pożyczkodawcy zamieszczają w swoich witrynach kalkulatory kredytowe, dzięki którym można samodzielnie obliczyć ratę, czyli przeprowadzić symulację kredytową  w wybranych wariantach okresu spłaty i wysokości pożyczanej kwoty. Kalkulatory są bardzo proste w obsłudze. Po wpisaniu lub zaznaczeniu kwoty pożyczki i liczby miesięcznych rat za pomocą suwaka zmniejszającego lub zwiększającego wartości można sprawdzić wysokość raty kredytowej i od razu złożyć wniosek po znalezieniu dogodnego wariantu.

Jakie koszty kryją się w racie pożyczki lub kredytu?

Kalkulatory kredytowe dostępne do samodzielnej obsługi przez Internet podają także całkowity koszt kredytu, czyli kwotę, którą pobiera od pożyczkobiorcy bank za udzielenie pożyczki. To oczywiste, że firma pożyczkowa zarabia na udzielaniu kredytów, ale jakie koszty oprócz oprocentowania zawiera rata pożyczki bądź jakich nie zawiera i trzeba mieć je na uwadze podejmując decyzję o podpisaniu umowy kredytowej?

Prowizja od udzielenia pożyczki

Drugim miejscem chętnie poszukiwanym na stronach firm pożyczkowych są opłaty i prowizje.  To konieczne, aby przed złożeniem wniosku kredytowego zapoznać się z około kredytowymi kosztami i skalkulować całkowity koszt pożyczki. Najczęściej dodatkową opłatą dla pożyczkobiorcy jest prowizja za udzielenie kredytu. Prowizja najczęściej stanowi procent od pożyczanej kwoty i jest płatna  z góry z chwilą uruchomienia kredytu. Opłata ta może być wliczona w raty kredytowe, co spowoduje ich powiększenie, ale jednocześnie pożyczkobiorca nie ponosi dodatkowego, jednorazowego kosztu podczas zaciągania pożyczki. Jeśli ktoś pilnie potrzebuje pożyczyć kwotę 10 tys. złotych, to prowizja wynosząca 4% wyniesie 400 zł już na start za samo udzielenie pożyczki. Dlatego warto poszukać firmy, która takiej prowizji nie pobiera „osobno” a wlicza jej koszt w ratę.

Niektóre firmy pożyczkowe jak euroloan.pl nie pobierają w ogóle opłat za udzielenie limitu pożyczkowego. Pierwsze opłaty pojawiają się dopiero w momencie wypłaty pieniędzy na rachunek. Opłaty związane z korzystaniem z pożyczki w euroloan.pl są wyrażone w stałych kwotach, natomiast prowizje stanowią procent od kwoty i pobierane są na przykład w chwili zmiany kwoty minimalnej spłaty, zwiększenia limitu pożyczki. Wykaz opłat i prowizji dla klientów euroloan  znajduje się na stronie: https://www.euroloan.pl/informacje/cennik

Opłaty administracyjne dla pożyczkobiorców

Każdemu może się zdarzyć opóźnienie w spłacie raty kredytowej czy minimalnej kwoty spłaty ustalonej w umowie lub harmonogramie pożyczki. Wiele firm za każde upomnienie nalicza dodatkowe koszty. Lista i wysokość tych opłat powinna być udostępniona na stronach internetowych w tabeli opłat i prowizji, aby każdy klient miał swobodny dostęp do tych informacji. W przypadku euroloan obecnie opłaty związane z monitem czy przypomnieniem o zaległościach są bezpłatne.

Bez względu na to czy kredyt zaciągany jest u rodziny, znajomych czy w banku lub firmie pożyczkowej,  już samo złożenie wniosku u wielu osób wywołuje niepokój i rodzi liczne pytania. Obawy najczęściej dotyczą niespodziewanych opłat. Aby tego uniknąć przed złożeniem wniosku warto prześledzić wykaz opłat i prowizji, które dostępne są online w bardzo przejrzystej formie: https://www.euroloan.pl/informacje/cennik

Artykuł sponsorowany.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here