Rolnictwo jest najważniejszym obszarem ludzkiej działalności – w końcu dostarcza nam wszystkim żywności. Nic więc dziwnego, że rolnicy dbają o to, by mieć jak największe plony. Intensywna uprawa ziemi ma jednak zwoje wady, ponieważ środki owadobójcze czy pestycydy mogą być szkodliwe dla środowiska. Z tego powodu ciągle opracowywane są nowe technologie umożliwiające optymalne wykorzystanie tych środków, by wykonywać opryski tylko tam, gdzie to konieczne.
Do czego służą drony w rolnictwie?
Podstawową funkcją dronów w rolnictwie jest monitoring kondycji roślin i stanu gleby. Zasada ich działania przypomina znane wszystkim drony do filmowania, ale wykorzystane technologie są już o wiele bardziej zaawansowane. Zalicza się do nich między innymi użycie kamer na podczerwień i sensorów odbitego światła. Pozwala to na dokładną ocenę stanu roślin i na przykład zwiększenie dawki nawozu tam, gdzie to konieczne. Dzięki zastosowaniu dronów w rolnictwie można też oszczędzić wodę i zapobiec niszczeniu upraw.
Drony w rolnictwie – jak zacząć je stosować?
Nawet zwykłe drony są dość drogimi urządzeniami, a drony dla rolnictwa muszą mieć dodatkowe wyposażenie, jak choćby wspomniana kamera na podczerwień. Do tego dochodzi konieczność obsłużenia danych w specjalnym programie. Generuje to ogromne koszty, dlatego wiele osób decyduje się zatrudniać firmy wynajmujące drony dla rolnictwa. Jedną z nich jest https://rolnictwoprecyzyjne.eu/drony-w-rolnictwie/. Zatrudnienie specjalisty wymaga poniesienia niższych kosztów, niż zakup własnego sprzętu, oprogramowania i nauka obsługi urządzeń. Do tego drony w rolnictwie używane są maksymalnie kilka razy w roku, do kontroli stanu upraw. Dlatego nie opłaca się kupować sprzętu, z którego prawie się nie korzysta.
Jeżeli zdecydujemy się na skorzystanie z drona w rolnictwie, warto sprawdzić, do oferuje dana firma i jakimi technologiami dysponuje. Istnieje wiele różnych sposobów obrazowania, a każdy ma nieco inne zastosowania. Szczególnie przydatna okazuje się podczerwień, dzięki której można ocenić stan roślin, ale warto też skorzystać z innych – pracownicy firmy wynajmującej drony z pewnością chętnie wyjaśnią, jakie dokładnie oferują możliwości.