Wózki widłowe bardzo często wykorzystywane są do pracy w zamkniętych pomieszczeniach – w magazynach, halach produkcyjnych i centrach logistycznych. Przy wyborze widlaka do pracy w tego typu pomieszczeniach należy wziąć pod uwagę przede wszystkim bezpieczeństwo pracowników.

Wózki widłowe, zwane również widlakami, są podstawowym środkiem transportu zarówno w magazynach i innych zamkniętych pomieszczeniach, jak i na placach budowy. Pozwalają one na przetransportowanie ładunków o dużej masie na stosunkowo bliskie odległości.

Praca w magazynie – jaki wózek widłowy wybrać?

Obecnie obowiązujące przepisy zabraniają używania wózków widłowych spalinowych w zamkniętych pomieszczeniach. Jest to spowodowane emisją spalin i szkodliwych substancji, które mogą negatywnie oddziaływać na zdrowie, a nawet życie osób znajdujących się w pobliżu wózka. Tego typu widlaki można zastąpić kupując nowe wózki widłowe z napędem elektrycznym. Ich największą zaletą jest brak emisji szkodliwych spalin oraz niski poziom hałasu. Oprócz tego elektryczne wózki widłowe charakteryzują się wysoką wytrzymałością, a także niskimi kosztami eksploatacji.

W zamkniętych pomieszczeniach znajdą zastosowanie także ręczne wózki widłowe, które w szczególności nadają się do pracy w niewielkich magazynach i marketach. W zależności od modelu można nimi przewozić towary ważące nie więcej niż 3 000 kg. Podstawową zaletą ręcznych wózków widłowych jest brak konieczności posiadania uprawnień do ich obsługi.

Dopuszczalna prędkość wózka widłowego na magazynie

Prędkość jazdy wózkiem widłowym w zamkniętych pomieszczeniach powinna być dostosowana do warunków panujących na trasie przejazdu. Zazwyczaj informacja o maksymalnie dozwolonej prędkości znajduje się w instrukcji producenta. W magazynach, halach produkcyjnych, centrach logistycznych i w innych zamkniętych pomieszczeniach dopuszczalna prędkość wózków widłowych wynosi 6 km/h. Jeśli w pobliżu znajdują się ludzie, nie należy przekraczać prędkości 3 km/h. Przepis ten dotyczy również miejsc o ograniczonej widoczności. Operator wózka widłowego powinien przestrzegać panujących przepisów, a także dostosować masę ładunku do dopuszczalnej nośności wózka. Wszelakie zastrzeżenia odnośnie do pracy wózka widłowego powinien on wpisać do Książki Pracy Wózka.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here