Najem komercyjny zazwyczaj dotyczy powierzchni biurowych, handlowych czy usługowych. O czym należy pamiętać, podejmując takie zobowiązanie? Na co zwrócić szczególną uwagę? Jak powinna wyglądać umowa? Wyjaśniamy.
Czym charakteryzuje się wynajem komercyjny?
Rynek nieruchomości komercyjnych powiększa się bardzo dynamicznie, szczególnie w dużych miastach. Powstaje tam coraz więcej biurowców oraz przestrzeni handlowo-usługowych. Cieszą się one dużym zainteresowaniem zarówno polskich, jak i zagranicznych firm, każdego roku zatrudniając tysiące pracowników. Wynajem tego typu powierzchni znacząco różni się od wynajmu lokali mieszkalnych. Do najważniejszych różnic należą:
- Długoterminowe, dokładnie określone ramami czasowymi umowy – firmy zazwyczaj wynajmują lokale od razu na kilka lat (niektóre umowy podpisywane są nawet na 10 lat), w umowach zawsze jest również podany okres zakończenia umowy, który oczywiście może ulec wydłużeniu.
- Zapewnienie odpowiedniego standardu i wyposażenia – w większości przypadków powierzchnie komercyjne wyposażone są w podstawowy sprzęt niezbędny do prowadzenia działalności o określonym profilu.
- Najem komercyjny zakłada również możliwość sporej ingerencji w wygląd przestrzeni, jeśli jest to konieczne, jej zakres musi być jednak wpisany w umowę.
- Opłaty czynszowe oraz dodatkowe (np. za media) zazwyczaj skalkulowane są od razu w umowie i uzależnione od metrażu.
- Zazwyczaj istnieje również możliwość cesji umowy lub podnajmu biura innym podmiotom, co jest zabronione w przypadku wynajmu lokali mieszkalnych.
Jak powinna wyglądać dobrze skonstruowana umowa?
Wynajmując przestrzeń komercyjną, często spotykamy się z wielostronicowymi, zawiłymi umowami. Może to powodować dezorientację, szczególnie, jeśli na podpisanie dokumentu mamy niewiele czasu. Ważne jest jednak dokładne przestudiowanie go i sprawdzenie, czy posiada wszystkie niezbędne elementy i klauzule, których brak może mieć dla nas nieprzyjemne konsekwencje. Co jest najważniejsze?
- Określenie stron umowy;
- Przedstawienie całkowitej powierzchni lokalu, jego standardu i wyposażenia;
- Dokładne określenie terminu rozpoczęcia oraz zakończenia wynajmu powierzchni komercyjnej, informacja o możliwości przedłużenia go lub wcześniejszego rozwiązania umowy;
- Całkowity koszt wynajmu;
- Termin, w którym mają być dokonywane opłaty oraz określenie ewentualnych odsetek za zwłokę;
- Dodatkowe kwestie, takie jak możliwość adaptacji lokalu do własnych potrzeb czy możliwość podnajmu części pomieszczeń;
- Określenie warunków wcześniejszego wypowiedzenia umowy;
- Czytelny podpis obu stron
Umowa najmu, aby była wiążąca, nie musi mieć charakteru aktu notarialnego.
Ważnym elementem umów najmu komercyjnego jest również zapis dotyczący poufności danych.
Gdzie szukać lokali na wynajem komercyjny?
Szukając nieruchomości na wynajem warto zapoznać się z ofertą firmy GRUPA INCO S.A., która istnieje na rynku od ponad 20 lat. Posiada atrakcyjne lokale komercyjne w całej Polsce. Charakteryzują się one atrakcyjną lokalizacją oraz wysokim standardem. Od lat są wybierane przez wiele znanych firm, które urządzają w nich swoje siedziby.