Słuchawki powinny przede wszystkim grać muzykę i inne dźwięki w jak najlepszej jakości – czysto, wyraźnie i odpowiednio głośno. To jednak nie wszystko. Obecnie mają one także szereg funkcji, które mają uprzyjemnić i ułatwić korzystanie z nich, w tym także w miejscach zatłoczonych i pełnych hałasu.
Coraz częściej w recenzjach słuchawek, czy to nausznych, czy dousznych, można przeczytać o takiej funkcji, jak active noise cancelling (ANC), czyli aktywne tłumienie hałasu. Pojawia się ona już nawet w niektórych budżetowych urządzeniach. Jak ta technologia działa i czy warto z niej korzystać?
Do czego służy ANC i jak działa?
ANC w dużym skrócie działa w ten sposób, że słuchawki odbierają fale dźwiękowe płynące w ich kierunku, po czym generują fale odwrotne, które „anulują” hałas i sprawiają, że użytkownik słuchawek go nie słyszy. Ta technologia działa najlepiej w przypadku powtarzających się, oddalonych nieco hałasów, takich jak stukanie w klawiatury w biurze czy dźwięk poruszającego się autobusu lub samolotu. Gorzej sprawdza się, kiedy na przykład ktoś bardzo głośno rozmawia z kimś tuż koło nas.
Zadaniem aktywnej redukcji hałasu jest uprzyjemnienie korzystania ze słuchawek w pracy czy podczas podróży transportem zbiorowym – wszędzie tam, gdzie dźwięk może być zakłócany przez hałas w tle. Zazwyczaj idzie w parze z pasywną redukcją szumu, czyli po prostu odpowiednią budową słuchawek (na przykład grubymi i dobrze przylegającymi do uszu gąbkami, w przypadku słuchawek nausznych).
Informacji o tym, czy dany model oferuje ANC, warto szukać w recenzji danych słuchawek na takich portalach, jak Tech Polska lub w ich karcie produktu w sklepie internetowym. Należy jednak pamiętać, że nie w każdych słuchawkach aktywna redukcja hałasu działa równie dobrze, a dodatkowo korzystanie z niej sprawia, że bateria szybciej się rozładowuje.
Czy warto korzystać z ANC?
Dobrze działające ANC jest bardzo przydatne choćby podczas słuchania muzyki lub podcastów podczas przebywania w autobusie, samolocie czy pociągu. Znacznie łatwiej jest dzięki niemu się „wyłączyć” i przestać zwracać uwagę na to, co się dzieje wokół.
W niektórych słuchawkach ANC działa lepiej, w innych w praktyce ta funkcja sprawdza się słabo i kiepsko tłumi szumy bądź znacząco zniekształca dźwięk w słuchawkach. Dlatego też we wspomnianych już recenzjach na Tech Polska warto zwrócić uwagę nie tylko na specyfikację urządzenia, ale także to, jak radzi sobie ono w praktyce.