Różne formy inwestowania

Inwestowanie to coś więcej niż oszczędzanie – to aktywne pomnażanie swojego kapitału. Możesz inwestować w fundusze inwestycyjne, ale na tym wachlarz dostępnych rozwiązań się nie kończy. Zobacz, co jeszcze jest opłacalne.

Fundusze inwestycyjne – czy warto się nimi zainteresować?

Fundusze inwestycyjne to specjalne instrumenty finansowe służące do inwestowania pieniędzy. Takie fundusze dzielimy na otwarte, dostępne dla każdego i zamknięte, dostępne tylko i wyłącznie dla wybranych klientów, na przykład tych dysponujących odpowiednio wysokimi kwotami pieniędzy. Inwestycja w fundusze inwestycyjne nie pozwala nam samodzielnie zarządzać kapitałem. Czyni to za nas fundusz – to on decyduje, w co zainwestowane będą pieniądze uczestników funduszu. Fundusze inwestycyjne gwarantują zwykle dosyć wysoki poziom bezpieczeństwa i w przeciwieństwie do inwestowania na giełdzie, nie musimy się obawiać utraty swoich pieniędzy, a ryzyko bankructwa funduszu jest bardzo małe. Jako inwestor, nie musisz podejmować różnego rodzaju czynności – wszystkim zajmuje się fundusz, a dosyć duża dostępność pozwala Ci wybrać rozwiązanie spełniające Twoje oczekiwania. W przypadku funduszy inwestycyjnych trzeba mieć przede wszystkim wiedzę i inwestować od razu jak największe kwoty. Dowiedz się więcej o opłacalności inwestycji w fundusze inwestycyjne na superfinansowy.pl/oszczednosci/fundusze-inwestycyjne-czy-to-sie-oplaca.

Inwestowanie na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie polega na zakupie akcji firmy notowanej na Giełdzie Papierów Wartościowych. Taka forma inwestowania bez wątpienia może się kojarzyć z produkcjami takimi jak Wilk z Wall Street, ale nie zawsze jest kolorowo. Nie ulega wątpliwości, że na świecie jest wielu ludzi, którzy dorobili się prawdziwych majątków dzięki inwestowaniu w akcje giełdowe, ale jest też wielu takich, którzy dużo na tym stracili lub wręcz zbankrutowali. Giełda jest bardzo nieprzewidywalna. Wystarczy mały problem wizerunkowy lub problem kadrowy, by akcje konkretnej firmy mocno spadły, a jej akcjonariusze stracili pieniądze. W czasie takiej inwestycji trzeba przez cały czas współpracować z maklerem giełdowym i decydować, kiedy dane akcje kupić, a kiedy sprzedać. Wiedza to w tym przypadku nie wszystko. Trzeba mieć też dużo szczęścia i nerwy ze stali, by podnosić ryzyko związane z inwestycjami giełdowymi.

Inwestycja w nieruchomości

Jedną ze stabilniejszych form inwestowania pieniędzy są inwestycje w nieruchomości, które podobnie jak w fundusze inwestycyjne, dają dosyć duży poziom bezpieczeństwa. O ile w fundusze inwestycyjne można zainwestować z mniejszymi kwotami, o tyle inwestycja w nieruchomości wymaga już dysponowania większymi kwotami idącymi zwykle w setki tysięcy złotych, a czasami nawet w miliony złotych. Inwestycja w nawet najmniejsze mieszkanie na obrzeżach miasta wymaga dysponowania kapitałem z wysokości minimum 150 000 zł, ale często trzeba mieć zdecydowanie więcej – 300-500 tysięcy złotych, by móc po jakimś czasie zarobić na takiej inwestycji.

Inwestycja w dobra luksusowe

Są na świecie ludzie, którzy upodobali sobie inwestowanie w dobra luksusowe, ale w takim przypadku też potrzeba sporej gotówki. Jedni inwestują w luksusowe samochody, a inni w galanterię, na przykład kultowe i pożądane na całym świecie torebki marek Hermes lub Louis Vuitton. Zawsze znajdzie się ktoś, kto po jakimś czasie zapragnie rzeczy niedostępnej w sklepach lub zechce mieć historyczny model produkowany jako jeden z pierwszych. Co prawda sprzedanie takiego dobra może być trudne, ale im więcej lat minie od zakupu, tym cena unikatu będzie wyższa.

Inwestycja w dzieła sztuki

Posiadacze grubych portfeli często inwestują też z dzieła sztuki – obrazy, rzeźby lub ikony znanych artystów. Zwykle takie prace stają się dziełami sztuki dopiero po śmierci ich twórców, ale nigdy nie można mieć pewności, czy w przyszłości dany artysta zostanie dostrzeżony na tyle, by wartość jego prac diametralnie wzrosła. Pewne jest tylko i wyłącznie inwestowanie w dzieła tych autorów, którzy już dziś cieszą się ogromną popularnością, ale takie prace są niezmiernie drogie. Dzieła sztuki można kupować przede wszystkim na aukcjach, ale w niektórych przypadkach zainteresowanie konkretnymi pracami wyrażają prawdziwi koneserzy, i jednocześnie bogacze, a przebicie proponowanych przez nich stawek może być poza naszym zasięgiem.

Dowiedz się więcej o inwestowaniu w fundusze inwestycyjne oraz nieruchomości na superfinansowy.pl. Znajdziesz tam wiele cennych informacji, a dodatkowo rankingi pozwalające Ci poznać współczesny rynek produktów finansowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here