Choć niewiele się o tym mówi w mediach, we współczesnym społeczeństwie choroby tarczycy są coraz częstsze. Niestety dają one objawy, które dotykają silnie cały organizm i zaburzają jego ogólne funkcjonowanie. Nowoczesna medycyna dysponuje szerokim polem badania tego narządu. Jednym z najskuteczniejszych i bez wątpienia najmniej inwazyjnych, jest badanie ultrasonograficzne. Jednak ważne jest, by wiedzieć, czy i kiedy jest ono nam potrzebne.

USG tarczycy – kiedy wykonać?

Tarczyca jest organem niezbędnym do życia, położonym w okolicy szyi. Zbudowana jest z dwóch płatów oraz cieśni, która łączy oba te płaty (inna budowa jest uznawana za anomalię). Gruczoł jakim jest tarczyca produkuje hormony, które uwalniane są do krwi, a w następnej kolejności wykorzystywane są niemal przez każdą komórkę ciała. Najogólniej ujmując, hormony wytwarzane przez tarczycę są substancjami zasilającymi całą aktywność życiową człowieka. Z powodu tak dużej roli tego gruczołu w ludzkim organizmie należy dbać o jego dobrą kondycję i przeprowadzać badania kontrolne okresowo, profilaktycznie oraz kiedy pojawią się jakiekolwiek niepokojące objawy.

Badanie ultrasonograficzne tarczycy nadaje się znakomicie do postawienia diagnozy o chorobach czy zmianach w obrębie gruczołu. Badanie to jest absolutnie bezpieczne, zupełnie nieinwazyjne, szybkie i bezbolesne. Są to niewątpliwe atuty badania USG, a jeśli doliczyć do tego wysoką skuteczność to sprawia, że staje się badaniem niemal idealnym.

Umożliwia ono precyzyjne zobrazowanie zarówno kształtu gruczołu, jak i jego wielkości i wymiarów. Podczas badania istnieje również możliwość kontroli struktury tarczycy, co pozwala dokładnie określić obecność guzków i torbieli w obrębie gruczołu.

Najczęściej pacjent kierowany jest na USG tarczycy, gdy w wykonanych wcześniej badaniach krwi zaobserwowana została anormalna ilość hormonów tarczycy. Badanie ultrasonograficzne wykonywane jest w pozycji leżącej. Rozpoczyna się od posmarowania szyi specjalnym żelem a następnie naprowadzeniem głowicy aparatu USG na tarczycę. W czasie rzeczywistym na monitorze ukazuje się obraz gruczołu w faktycznych rozmiarach.

Najczęściej pacjent jest kierowany na USG tarczycy, gdy lekarz zaobserwuje u niego zwiększony obwód szyi lub podczas rutynowego badania dotykiem wykryje jakieś zmiany, czy też guzki na gruczole tarczycy. Badanie ultrasonograficzne tarczycy zalecane jest również wtedy, kiedy w wynikach badań został zaobserwowany niewłaściwy poziom hormonów tarczycy. Taka nieprawidłowość może być wywołana niedoczynnością tarczycy lub nadczynnością tarczycy. Oba te stany są groźne i wymagają leczenia z powodu tego, że jest to zaburzenie równowagi organizmu.

Usg tarczycy – dokładne obrazowanie stanu organu

Dzięki temu, że badanie ultrasonograficzne tarczycy jest w stanie wykazać zmiany strukturalne gruczołu, można zauważyć na przykład mikrozwapnienia. Te natomiast najczęściej pojawiają się w nowotworach brodawkowatych i rdzeniastych. W razie wątpliwości co do charakteru zaobserwowanych zmian, lekarz kieruje pacjenta dodatkowo na biopsję celowaną, czyli pobranie zmienionego fragmentu gruczołu podczas badania USG oraz przekazania go do badań histopatologicznych.

Podczas badania USG tarczycy bardzo ważny jest również wygląd granic owej zmiany patologicznej. Nieregularne granice guza mogą bowiem świadczyć o złośliwym charakterze zmiany. Przewaga USG polega jednak na tym, że w razie podejrzeń o złośliwości guzka na tarczycy można od razu sprawdzić sąsiadujące tkanki, czy nie występują na nich przerzuty.

Niezależnie od tego w jakim jesteśmy wieku oraz jaki jest stan naszego zdrowia, warto zgłosić się na okresowe badanie tarczycy i mieć pewność, że najważniejszy gruczoł w naszym ciele miewa się dobrze i pracuje bez zarzutu.

Źródło: GabinetUSG.com.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here