Zalety i wady e papieru

Noszenie ze sobą sterty książek z pewnością nie jest ani wygodne ani też łatwe. Na szczęście dzięki e papierowi możliwe stało się podróżowanie z tysiącami publikacji, a wszystko to dzięki urządzeniu wyświetlającym tekst w formie elektrycznej. Czytniki książek przypominają do złudzenia tradycyjne kartki papieru. E papier znalazł też szerokie zastosowanie w przemyśle.

O co chodzi z tym e papierem?

E papier cieszy się ogromną popularnością na całym świecie. Nie brakuje firm, które cały czas opracowują nowe rozwiązania i doskonalą technologię e papieru. Wiele osób z pewnością zastanawia się, jak w ogóle jest możliwe wyświetlanie tekstu czy nawet obrazów na wyświetlaczu.

Czytniki e-booków posiadają wyświetlacz e-ink, który składa się z białych i czarnych cząstek umieszczonych w specjalnym płynie. W ten sposób uzyskuje się coś przypominającego atrament. To właśnie owym płynem powleka się wyświetlacz urządzenia. Pod wpływem odpowiedniego ładunku elektrycznego czarne cząstki są przeciągane, czego skutkiem jest tworzenie się pikseli. Z nich natomiast formują się konkretne litery, kształty i obrazy.

Jakie są zalety e papieru?

Zaletą e papieru jest to, że nie męczy wzroku, jak ma to miejsce chociażby w ekranach smartfonów. Dzieje się tak dlatego, że ekrany e papieru nie posiadają podświetlenia. Można długotrwale wpatrywać się w ekran i mieć takie same odczucia, co podczas czytania tradycyjnej książki. Kolejną zaletą jest brak refleksów. Im lepiej zostanie oświetlony ekran, tym lepiej będzie się na nim czytało. Nawet w przypadku dużych kątów można liczyć na świetną czytelność tekstu.

Na korzyść e papieru przemawia energooszczędność. Niskie zużycie energii wynika z tego, że do jej poboru dochodzi tylko podczas ruchu cząsteczek, czyli zmiany wyświetlanego obrazu. Czytnik książek jest w stanie pracować na naładowanym akumulatorze przez tysiąc godzin. Kolejną zaletą jest niska waga. Samo urządzenie jest znacznie lżejsze niż książka, a zawiera w sobie przecież ich tysiące.

Co z wadami?

E papier nie jest wolny od wad. Każde rozwiązanie ma jakieś swoje słabsze strony. Jedną z nich jest kontrast wyświetlaczy. Na szczęście cały czas trwają prace nad jego ulepszeniem. Jeśli jednak chodzi o wyświetlanie rozkładu jazdy autobusów czy tekstu książki, kwestia kontrastu ma niewielkie znaczenie.

Za wadą e papieru uznaje się kwestię kolorów. Oczywiście można dostać już czytniki z kolorowymi wyświetlaczami, ale nadal jakość kolorów pozostawia w ich przypadku wiele do życzenia.

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Unisystem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here