Rynek surowców

Traderzy, którzy każdego dnia zmagają się z przeciwnościami rynku walutowego, niejednokrotnie w czasie długich konsolidacji o szerokim zakresie czasowym kierują swoją uwagę w stronę rynku surowców.

Surowce to wyjątkowy sektor rynku finansowego, gdzie relacja popytu do podaży ma kluczowe znaczenie dla potencjalnych ruchów poszczególnych instrumentów. To w przypadku surowców ogromne znaczenie mają takie czynniki jak wielkość wydobycia, sezonowość czy stan zasobów. Czym dokładnie są surowce? W jaki sposób najlepiej inwestować na rynku surowców? W ofercie Saxo inwestorzy mają do wyboru wiele różnych surowców. Kliknij tutaj, by dowiedzieć się więcej.

Charakterystyka rynku surowców

Surowce to towar, który może zostać sprzedany lub przetworzony w dobro. Przykładem surowców są minerały, źródła energii, ale też produkty rolnicze. W przypadku rynków finansowych handel surowcami odbywa się na podstawie kontraktów terminowych. Zakup jednostek ropy nie oznacza literalnie, że kupujemy baryłkę ropy. My jedynie kupujemy kontrakt terminowy na trading surowcem. Kontrakty terminowe umożliwiają nam spekulowanie na surowcach bez potrzeby zakupu i składowania ich.

Na co zwracać uwagę przy handlowaniu surowcami?

W przypadku rynku walutowego, wielu inwestorów analizuje wykresy, bazując na zaawansowanych technikach analizy technicznej. W przypadku surowców oczywiście wiedza z zakresu formacji cenowych jest cenna, jednak wiele osób woli bazować głównie na analizie fundamentalnej. To u jej podstaw leży pojęcie popytu i podaży. I na tej podstawie też kształtują się ceny poszczególnych surowców. Kluczem do osiągnięcia sukcesu na rynku surowców jest prawidłowe prognozowanie relacji popytu do podaży danego surowca w przyszłości. Na te wyniki wpływ może mieć wiele innych zmiennych. Na podaż wpływ ma sezonowość, pogoda, sytuacja geopolityczna na świecie, stany zapasów lub kryzys finansowy. Z drugiej strony popyt kształtuje się na podstawie tego, ile surowca jest konsumowana po danej cenie. Gdy cena spada, wzrasta popyt. Odwrotnie reaguje popyt na potencjalne wzrosty cen.

Na jakie publikacje zwracać uwagę przy analizie surowców?

Analiza fundamentalna rynku surowców dla inwestora polega również na śledzeniu cyklicznych publikacji i wskaźników. Do najważniejszych danych, które związane są z surowcami, należą wskaźnik zmiany zapasów, raporty dotyczące bilansu. Warto stale obserwować tego typu wskaźniki, które mogą mieć znaczący wpływ na ruchy cenowe. Aktualny i szczegółowy kalendarz ekonomiczny możemy znaleźć tutaj.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here