Biznesowy potencjał danych zdaje się dostrzegać coraz więcej firm z różnych branż. Samo jednak gromadzenie informacji to nie wszystko. Do uzyskania biznesowej przewagi konieczne jest wdrożenie odpowiedniej infrastruktury, pozwalającej na szybkie przesyłanie i wydajne przetwarzane baz danych w czasie rzeczywistym.
Jak twierdzą analitycy z IDC, w 2019 roku wydatki na zaawansowane technologie osiągną na świecie równowartość blisko 50 miliardów dolarów. Które narzędzia optymalizacji baz danych będą miały szczególne znaczenie dla przedsiębiorstw wykorzystujących analizę Big Data?
Wyzwanie dla firm
Niemal połowę przechowywanych danych, których wciąż przybywa w błyskawicznym tempie, stanowią informacje o nieaktualnym charakterze. Tymczasem kluczowe znaczenie dla przedsiębiorstw mają świeże dane, umożliwiające podejmowanie strategicznych decyzji w czasie rzeczywistym. Nietrudno wyobrazić sobie wpływ narzędzi analitycznych na procesy produkcyjne czy obsługę klienta w branżach takich jak handel, finanse czy przemysł. Naturalne staje się więc, że firmom potrzebna jest zaawansowana i jednocześnie ekonomiczna infrastruktura systemowa oraz sprzętowa, zwiększająca efektywność podejmowanych działań. Na szczęście, do swojej dyspozycji mają one szereg rozwiązań, które z łatwością dopasują do własnych potrzeb biznesowych.
Optymalizacja baz danych
Ogromne zbiory danych można skutecznie analizować jedynie za pomocą wydajnego zaplecza serwerowego, gwarantującego ogromną moc obliczeniową. Do przechowywania danych stosowane są często nośniki SSD, choć w przypadku wielu przedsiębiorstw doskonale sprawdzają się rozwiązania chmurowe, generujące relatywnie niskie koszty wdrożenia i utrzymania. Ich zaletą jest ogromna moc obliczeniowa, dostępna na żądanie w każdym momencie. W optymalizacji baz danych na szeroką skalę wykorzystywane są też hurtownie danych, pozwalające przechowywać różnorodne dane z wielu źródeł. Ważnym elementem poprawiającym wydajność baz danych są również systemy umożliwiające wizualizację danych w dowolnym czasie i miejscu. Coraz większym zainteresowaniem firm cieszą się również algorytmy do data-miningu, systemy indeksujące i wiele innych technologii, które warto śledzić i implementować.
Wsparcie z zewnątrz
Inwestycja w technologie zwiększające wydajność baz danych wydaje się być nie tyle możliwością, a koniecznością dla przedsiębiorstw zainteresowanych wdrożeniem analityki Big Data. W doborze odpowiednich rozwiązań infrastrukturalnych niezwykle owocne może być wsparcie zewnętrznych firm, specjalizujących się w projektowaniu, wdrażaniu i optymalizacji baz danych. Tylko dzięki umiejętnie dobranym, dedykowanym rozwiązaniom, możliwe jest maksymalne wykorzystanie zgromadzonych danych w celu uzyskiwania przewagi nad konkurencją.