Zalety internetu światłowodowego

W poszukiwaniu najkorzystniejszej metody dostępu do internetu często spotykamy się z ofertami łącza światłowodowego. Czym charakteryzuje się internet światłowodowy? Dlaczego warto wybrać ten sposób łączenia się z przepastnymi zasobami globalnej sieci?

Jak działa internet światłowodowy?

W dużym skrócie – łącza światłowodowe to połączenia kablowe, które wykorzystują fale świetlne do przesyłu danych. Fale te pulsują z większą częstotliwością niż np. fale radiowe, co pozwala uzyskać wielokrotnie wyższą przepustowość. Po raz pierwszy technologii tej użyto do celów komunikacyjnych w 1977 roku. W Polsce światłowody pojawiły się w latach osiemdziesiątych. Samo łącze jest zbudowane z włókna szklanego, półprzewodnika lub plastiku oraz oczywiście ochronnej otoczki. Dziś światłowody są w powszechnym użytku i ma to swoje uzasadnienie. Poniżej kilka najważniejszych powodów.

Parametry techniczne

Łącze światłowodowe jest niezawodne pod wieloma względami. Z punktu widzenia odbiorcy sieci to jedna z kluczowych właściwości. Światłowód jest lekki, nie podlega nagrzewaniu i nie reaguje na zakłócenia elektromagnetyczne. Jeszcze do niedawna uważało się, że łącze tego typu jest kruche, ale obecnie dostępne nowoczesne materiały sprawiły, że światłowody są bardziej odporne na zginanie. Co równie istotne, światłowód nie generuje żadnego szumu elektrycznego i nie wpływa na funkcjonowanie innych urządzeń. Podnosi to również bezpieczeństwo naszych danych – podsłuch takiego łącza jest bardzo trudny w uzyskaniu. Ponadto na jego funkcjonowanie nie mają wpływu warunki atmosferyczne.

Prostota w instalacji

Założenie internetu światłowodowego w pobliżu miejsca, gdzie już przebiega jego infrastruktura, nie jest skomplikowane. Wystarczy 1-2 godziny, aby doświadczony technik zamontował łącze np. w domu jednorodzinnym i doprowadził kabel do terminalu światłowodowego z funkcją wi-fi, dzięki czemu będzie możliwe korzystanie z internetu w domu bez konieczności połączenia kablowego.

Prędkość łącza

W Fiberlink oferujemy łącza światłowodowe o prędkości do 900 Mb/s. Przepustowość łącza jest więc ogromna i jest w stanie pokryć zapotrzebowanie gospodarstwa domowego, w którym kilka osób jednocześnie używa urządzeń elektronicznych. Oglądanie filmów w 4K na serwisach streamingowych, wideokonferencje w ramach pracy zdalnej czy wymagające gry online – z takim obciążeniem radzi sobie łącze światłowodowe. Nie ma więc problemu nie tylko z pobieraniem danych, ale również z ich wysyłaniem, np. gdy chcemy podzielić się dużymi plikami multimedialnymi.

Stabilność połączenia

Prędkość łącza zda się na nic, jeśli internet będzie co chwilę tracił stabilne połączenia. Wspomniane wyżej cechy światłowodu gwarantują, że dostęp do internetu będzie możliwy 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu. To dlatego internet światłowodowy ma przewagę nad rozwiązaniami mobilnymi – obecność łącza gwarantuje dostęp do sieci i parametry, które wybraliśmy.

Uniwersalność

Światłowody służą nie tylko do łączenia z internetem – za ich pomocą w Fiberlink dostarczamy naszym klientom również telewizję oraz telefonię. Różnorodność zastosowania sprawia, że w przypadku montażu dwóch lub więcej usług oszczędzamy czas, a nasi klienci mogą cieszyć się niższymi cenami za pakiet usług.

Fiberlink zasięgiem obejmuje m.in. Skawinę, Wieliczkę, Myślenice, Niepołomice i okolice.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here