Czasami jestem pytana, dlaczego właściwie mieszkam w Warszawie, a nie w jakimś mniejszym mieście. Prawdę mówiąc, stolica Polski to miejsce ciężkie do życia i zdecydowanie drogie, ale z drugiej strony, uświadomiłam sobie, że istnieje jedna bardzo wielka zaleta Warszawy – jej „aplikacyjność”.

Przewozy pasażerskie

Jeśli w Polsce rozpoczyna żywot jakaś aplikacja, to zaczyna w większym mieście, najczęściej właśnie w stolicy. To tutaj zyskują one rozpoznawalność i zaczynają być promowane na całą Polskę. Jest to także ważne z innego względu – większość z tych aplikacji do działania potrzebuje ludzi, którzy z niej korzystają. Tak jest z Uberem, którego nie trzeba nikomu przedstawiać, bo jego przypadek stał się obiektem licznych dysput ekonomicznych, filozoficznych oraz politycznych. W Warszawie, gdy wprowadzono usługi Ubera, od razu znaleźli się chętni do ich spróbowania – bo to miasto nowoczesnych ludzi, którzy nie boją się smartfonowych aplikacji i nowości. Teraz to środek transportu równy rangą taksówkom – nikt nie okaże zdziwienia, gdy powiesz, że „dojechałam dzisiaj do pracy Uberem”. To już po prostu norma.

Jedzenie

Ta sama zasada tyczy się w ogóle usług internetowych. Nie należy przecież zapominać o aplikacjach takich jak Pyszne.pl czy Pizzaportal.pl, które największą karierę robią właśnie w wielkich miastach, gdzie wielu ludzi głodnieje, a wiele restauracji potrzebuje dodatkowej promocji na rynku z potężną konkurencją. Gdy zajdzie jakiś problem z restauracją, dział pomocy jest dostępny na Twitterze, Facebooku, drogą e-mailową i zawsze jest gotów do walki o prawa użytkownika.

Sprzątanie

Zadziwiające są też zdolności przedsiębiorców do wymyślania nowych, genialnych usług. Sprzątanie? Warszawa? Pozamiatane! A konkretniej – Pozamiatane.pl, czyli portal, za pośrednictwem którego można zamówić usługę sprzątania, wybrać konkretną osobę sprzątającą i uiścić stałą kwotę online. Wszystko to w ciągu paru klików, a pomaga wielu ludziom w utrzymaniu jednej z ważniejszych sfer zarządzania domostwem – każdy musi przecież dbać o jego czystość w taki czy inny sposób. Nie dziwi, że to właśnie w stolicy mamy największy popyt na tego typu usługi. To kolejna zaleta Warszawy.

Transport miejski

Gdy dostaję zaproszenie na imprezę w nieznanym mi zakątku Warszawy, wystarczy tylko odpalić jakdojade.pl i już wiem, w jaki sposób mogę tam dotrzeć. Nie muszę sprawdzać po kolei autobusów, tramwajów oraz SKM-ek, gdyż ta aplikacja gromadzi wszystkie dostępne środki transportu w jednym miejscu. Co ciekawsze, gdy mają wystąpić jakieś utrudnienia w komunikacji, to aplikacja już o nich wie i planuje trasy stosownie do tych utrudnień.

Pokemony

Czy pamiętacie jeszcze szał na Pokemony? Miliony Warszawiaków codziennie odwiedzały Pałac Kultury i Nauki nie po to, aby się ukulturalniać, ale aby łapać pokemony w jednym z korzystniejszych miejsc na punkcie Warszawy. To tutaj powstawały największe grupy w różnych dzielnicach, które szły razem na podbijanie aren i łapanie pokemonów. Dużo chodzenia, dużo uspołeczniania się – a to wszystko przez jedną aplikację, która zapewne by nie odniosła takiej popularności, gdyby nie to, że tylu ludzi poczuło ukłucie nostalgii i zdecydowało się spróbować nowoczesnej technologii.

Co w przyszłości? Wszyscy Warszawiacy zapewne czekają na ekspansję UberEATS na wszystkie dzielnice, zapewne Tinder utrzyma swoją popularność i dalej będzie Amorem łączącym pary na jedną noc (albo może i na dłużej)… I na pewno pojawi się wiele nowych pomysłów na aplikacje oraz usługi w Warszawie. I za to kocham to miasto – że jest otwarte na nowe rzeczy i że to tutaj można popróbować nowych technologii we wszystkich tego słowa znaczeniach. I to najczęściej wcześniej, niż gdziekolwiek indziej.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem Pozmiatane: https://pozamiatane.pl/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here