Testy psychologiczne do policji. Jak wyglądają w 2019 roku?

Testy psychologiczne to zdecydowanie najtrudniejszy ze wszystkich egzaminów. Bez przygotowania większość kandydatów oblewa egzamin, który mogą powtórzyć dopiero w kolejny roku.

Jakich pytań można spodziewać się na testach psychologicznych do Policji? Czego nauczyć się żeby zdać?

Prawda czy kłamstwo?

Pisemne testy psychologiczne do Policji są zbudowane w taki sposób, żeby wykryć manipulowanie odpowiedziami.

Każdy kandydat inaczej podchodzi do zaliczenia, niektórzy odpowiadają całkiem szczerze. A inni starannie wybierają odpowiedzi, jakich ich zdanie oczekują od nich w tym zawodzie.

Pytania mogą przybierać następującą formę:

  • Czy często kaszlesz?
  • Czy zdarzają Ci się drobne kradzieże?
  • Czy widząc osobę w potrzebie, zdecydujesz się jej pomóc?

Odpowiedzi na teście psychologicznych udzielamy, zaznaczając TAK lub NIE.

Recepta na zaliczenie egzaminu leży po środku. Trzeba docenić samego siebie i spodziewać się po sobie prawidłowych reakcji w określonych sytuacjach. Jednak przecenianie swojej osoby i „granie chojraka” może dyskwalifikować z dalszej rekrutacji. Do Policji nie szukają narwańców.

Test psychologiczny do Policji – krok po kroku

Test psychologiczny do Policji podzielony jest na trzy główne etapy:

  • Test na inteligencję – proste, logiczne działania matematyczne i zagadki logiczne. Wielu specjalistów sugeruje, że ten etap egzaminu ma „rozmiękczyć” kandydata przed kolejnymi etapami testu psychologicznego.
  • Test psychologiczny – arkusz egzaminacyjny obejmuje 100 pytań, które dotyczą cech Twojego charakteru, emocji i zachowań w określonych sytuacjach. Test jest skonstruowany w taki sposób, że na podstawie odpowiedzi można wykryć czy naginałeś ich prawdziwość.
  • Rozmowa z psychologiem – po rozwiązaniu obu testów przyszedł czas na rozmowę z policyjnym psychologiem. Możesz spodziewać się pytań dotyczących udzielonych przez Ciebie odpowiedzi. Naginałeś prawdę? Odpowiadałeś żeby postawić się w jak najlepszym świetle? W trakcie rozmowy, wszystko może wyjść na jaw.

Ostatni krok przed dołączeniem do Policji

Kilka tygodni po zaliczeniu egzaminów zostaniesz zaproszony na tzw. „wywiad zorganizowany”. Niegdyś był tak zwany, obecnie jest to po prostu rozmowa kwalifikacyjna.

Kandydat wchodzi do pokoju w towarzystwie dwuosobowej komisji – psychologia i zawodowego policjanta.

Zarówno policjant jak i psycholog doskonale znają technikę przesłuchań. Zastosują wszystkie możliwe sztuczki, żeby wyprowadzić kandydata z równowagi. Będą zadawać Ci różne pytania, które mogą dotyczyć absolutnie wszystkiego. Mają w tym jeden cel, wywołać i obserwować reakcję stresową i zachowanie pod jego wpływem.

Odpowiadaj naturalnie, nie próbuj kręcić i manipulować. Wszystko zostanie odnotowane i może spowodować odrzucenie Twojej kandydatury.

Jak więc zdać test psychologiczny do Policji?

Przede wszystkim, trzymaj emocje na wodzy. Pytania zadawane przez komisję mogą wydawać się bardzo dziwne. Jednak ma to swój głębszy sens, mają wytrącić kandydata z równowagi psychicznej. Powoduje to, że staje się bardziej podatny na stres w tej niekomfortowej sytuacji.

Staraj się skupić na wyłącznie na udzielaniu odpowiedzi, w jak najbardziej naturalny sposób” – mówią specjaliści Odpowiedzi.com.pl.

Odpowiadaj na pytania, całkowicie zgodnie z prawdą. Ulubiona potrawa? Imię pierwszej miłości? Kiedy miałeś swój „pierwszy raz”? To jazda bez trzymanki – wszystko może się zdarzyć.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here