Liczba osób, która kupuje online jest obecnie naprawdę ogromna. Jest to bardzo wygodny sposób zakupów, a zaufanie do tego typu usług wciąż rośnie. Niemniej jednak nadal istnieje mnóstwo ludzi, którzy poza sklepem stacjonarnym nie widzą innych alternatyw. W związku z tym każdy, kto planuje założenie własnej działalności zastanawia się, który sposób sprzedaży oferować. W tym artykule przedstawimy wady i zalety obu tych rozwiązań oraz postaramy się ułatwić dokonanie tego wyboru.
Pierwszą kwestią są koszty. W przypadku sklepu internetowego są one stosunkowo niewielkie, ponieważ nie jest tu konieczny wynajem lokalu usługowego, przestrzeni na magazyn czy na biuro. Stąd też ceny oferowanych towarów mogą być nieco niższe, co oczywiście przekłada się w pewnym stopniu na eliminację konkurencji. Z kolei sklep stacjonarny narzuca nam konieczność posiadania przestrzeni, dlatego w ostatecznym rozrachunku dochody są znacznie niższe i często trzeba wziąć w tym celu kredyt. Oczywiście obsługa sklepu internetowego również generuje, z pewnością trzeba będzie zatrudnić też pracowników, jednak stacjonarna sprzedaż wcale nie jest pod tym względem inna.
Pamiętajmy również, iż od rodzaju sklepu zależne będą również ceny produktów. Nie da się ukryć, że klienci częściej wybierają sklepy internetowe ze względu na to, iż oferują one niższe ceny tych samych rzeczy. Nie jest to oczywiście reguła, ponieważ jeśli mamy do czynienia z markowymi produktami, wówczas kwoty te nie mogą nazbyt odbiegać od tych oferowanych w sklepach stacjonarnych. Poza tym klienci zwykle mają świadomość, iż kupując coś tanio przez Internet, nie mogą oczekiwać nadzwyczajnej jakości.
Kolejnym aspektem jest łatwość prowadzenia biznesu. Internetowy sklep to większa kontrola i zaleta dla osób, które czują się pewniej, gdy wszystko, co związane z ich działalnością jest „namacalne”.
Jedną z najważniejszych cech sklepu internetowego jest jego zasięg. Nie da się w końcu ukryć, że Internet stwarza nam w zasadzie nieograniczone możliwości docierania do potencjalnych klientów, choć tu ważne jest odpowiednie pozycjonowanie sklepu internetowego, by zwiększać ruch i liczbę kupujących. W przypadku sprzedaży stacjonarnej bazujemy przede wszystkim na rynku lokalnym, z kolei w sieci możemy myśleć nie tylko o rynku ogólnokrajowym, ale także światowym. Wiąże się to również ze strategią marketingową – stacjonarne sklepy są nastawione na reklamę mniej spektakularną niż internetowe, w końcu mają one trafić po prostu do części „regionalnych” odbiorców, by przynieść zamierzone skutki. Te drugie musza zazwyczaj stosować więcej metod promocji, by móc się przebić. Nic nie stoi na przeszkodzie, by strategie marketingowe obu typów sklepu nieco połączyć. Sprzedaż stacjonarna również może reklamować się za pośrednictwem Internetu, co zdecydowanie wyjdzie firmie na korzyść.
Niezależnie od tego, jaką formę sklepu wybierzemy, musimy pamiętać, że obie łączą się z koniecznością ciężkiej pracy. Żadna też nie uchroni nas od ponoszenia kosztów działalności ani nie sprawi, że odniesiemy sukces w pierwszym miesiącu. Cierpliwość jest tu kluczem do sukcesu. Wybór zależy od naszych aspiracji i warunków, jakie obecnie posiadamy.