Serwer VPS a serwer dedykowany – różnice

0
4105

Osoby, które dopiero od niedawna prowadzą własną stronę internetową, z upływem czasem poznają elementy które tę stronę tworzą. Wielu użytkowników krok po kroku uświadamia sobie jak funkcjonują oraz za co odpowiedzialne są poszczególne opcje. Np. gdy zauważamy, że na naszym portalu zwiększa się liczba odwiedzin, ale nie można dopasować serwera do potrzeb, okazuje się że odpowiedzialny jest za to hosting współdzielony, charakteryzujący się znacznymi ograniczeniami.

Firmy hostingowe oferują różne usługi w zależności od potrzeb użytkownika. Jeśli na naszej stronie obserwuje się dużą odwiedzalność, na skrzynkę mailową otrzymamy wiadomości o nadmiernym obciążeniu, które przekracza normy na jakie zakupiliśmy daną usługę.

Zwykle firmy umieszczają w wiadomościach także adnotację na temat tego, jaki serwer będzie najlepszym rozwiązaniem w danym przypadku.

Aby poznać czym charakteryzuje się hosting współdzielony, serwer VPS, serwer dedykowany oraz jakie są różnice pomiędzy nimi, poniżej przedstawimy opis każdej z opcji.

Hosting dedykowany

Usługa ta pozwala co prawda na wiele możliwości, uzyskujemy kontrolę nad serwerem, możemy dodać nowe domeny, subdomeny, do domen tworzymy osobne konta FTP, a nawet na niektórych hostingach możemy założyć kilka baz danych PostgreSQL czy MySQL. Niestety fakt, że tyle funkcji uzyskuje się za niewielką kwotę wiąże się z pewnymi ograniczeniami. Hosting dedykowany jest hostingiem współdzielonym, a więc serwer nie pozostaje wyłącznie do naszej dyspozycji, ale dzielimy go z innymi użytkownikami. Polega na tym, że na jednym sprzęcie rejestruje się tysiące stron i wszystkim przypisuje ten sam adres IP. O tyle gdy nie wadzi to w normalnym prowadzeniu witryny, to w przypadku gdy na komputerze znajdzie się wiele stron o dużej liczbie odwiedzin, pojawiają się przeciążenia, spowolnienia w ładowaniu treści strony a czasem nawet zawieszenie serwera i brak dostępu do portalu.

Server VPS

Virtual Private Server jest opcją znajdującą się wyżej w hierarchii hostingu niż hosting dedykowany. To serwer wirtualny, a więc choć i tak prowadzimy stronę za pomocą hostingu współdzielonego, naszą stronę wraz z innymi użytkownikami mamy na tym samym serwerze, to każdy indywidualnie posiada osobisty prywatny serwer wirtualny. Uzyskujemy do niego dostęp jako użytkownik root.

Serwer VPS niesie ze sobą wiele zalet. Przede wszystkim ma dużo więcej opcji niż w przypadku hostingu dedykowanego, jest konfigurowalny i można nabyć go za rozsądną cenę. Do ograniczeń należy zaliczyć niezbyt dużą ilość pamięci na dysku, pamięci RAM, CPU. W zależności od potrzeb możemy skonfigurować serwer, dokupić pamięć, kolejny adres IP i mieć własne DNS-y. Możemy także zostać Resellerem i sami oferować innym hosting dedykowany. Serwer VPS posiada wiele plusów i dzięki niemu będziemy mieli szerszy zakres możliwości w prowadzeniu strony.

Serwer dedykowany

To najlepsza opcja oferująca najwięcej funkcji ze wszystkich wymienionych hostingów. Jest serwerem prywatnym, na wyłączność użytkownika, który dopasowuje się do profilu strony i potrzeb z nią związanych, zaczynając od doboru systemu operacyjnego, kończąc na kwestii sprzętu. Serwer dedykowany kosztuje najwięcej i zwykle na takie rozwiązanie decydują się duże przedsiębiorstwa, których działalność wypracowuje znaczne obroty a w związku z tym muszą posiadać specjalnie dostosowane do swoich potrzeb funkcje.

Wybór serwera zależy od naszych potrzeb. Jeżeli prowadzimy prostą stronę której odwiedzalność nie jest duża, można zastanowić się nad hostingiem dedykowanym, natomiast gdy witryna powoduje obciążenia, lepiej zainwestować w serwer VPS. Najczęściej na początek użytkownicy nabywają serwer VPS o prostych parametrach, a w miarę zwiększających się potrzeb, w każdej chwili można poszerzyć serwer o pamięć RAM, CPU czy transfer i procesy.

Tekst powstał we współpracy z firmą Cal.pl – hosting, domeny, certyfikaty SSL.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here