Robotyka przemysłowa – historia rozwoju

Roboty przemysłowe to przyszłość gospodarki. Obecnie używane są one w wielu zakładach pracy, w tym także w Polsce. Jak rozpoczęła się historia robotyki przemysłowej?

Roboty przemysłowe – początki

Zakłada się, że rozwój robotyki przemysłowej przypada na lata pięćdziesiąte ubiegłego, XX wieku.

Warto jednak wskazać, że pierwsze urządzenie, które można nazwać robotem przemysłowym, zostało skonstruowane już w 1937 roku – miał on postać dźwigu, który posiadał pięć osi obrotu i napędzany był silnikiem elektrycznym. Programowanie robotów przemysłowych tego typu odbyło się na taśmie perforowanej.

Intensywne prace nad robotyką przemysłową prowadziły przede wszystkim stany Zjednoczone. To właśnie tam w 1954 roku został zaprojektowany pierwszy programowalny robot przemysłowy. Firmami, które specjalizowały się wówczas w produkcji robotów, były Unimation Company oraz Versatran.

Rozwój robotyki przemysłowej

• Pierwszy etap rozwoju robotyki przemysłowej rozpoczął się w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku i trwał do połowy lat siedemdziesiątych.

• Po tym czasie kolejne firmy w USA oraz w innych krajach świata rozpoczęły produkcję robotów. Wykorzystywane one były głównie w przemyśle motoryzacyjnym. Ten etap nazywa się drugą fazą rozwoju robotyki przemysłowej.

• Trzecia faza trwa od końca lat siedemdziesiątych aż do dnia dzisiejszego. To globalny i gwałtowny rozwój automatyzacji i robotyzacji. Stale powstają nowe modele robotów, a także poszerza się ich zastosowanie. Także programowanie robotów przemysłowych staje się coraz bardziej zaawansowane – roboty potrafią wykonywać coraz więcej czynności.

Roboty przemysłowe obecnie

Aktualnie roboty przemysłowe oraz programowanie robotów przemysłowych to bardzo popularne, przyszłościowe dziedziny gospodarki, które stale podlegają rozwojowi.

Nowe roboty, które obecnie znajdują się w użyciu, mogą poradzić sobie z wieloma czynnościami w szerokiej gamie branż. Doskonale sprawdzają się w pracach wymagających bardzo dużej precyzji, w pracach, w których konieczne jest podnoszenie i przenoszenie ciężarów czy też w pracach prowadzonych w środowisku agresywnym.

Podsumowując, roboty przemysłowe to obecnie przyszłość przemysłu – to właśnie dzięki nim może on wkroczyć na całkowicie nowy poziom!

Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy Trinitec.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here