Przenośny ekran projekcyjny

Ekrany projekcyjne to urządzenia, na które rzadko zwracamy uwagę, a które jednak potrafią w wielu sytuacjach ułatwić życie. Wykorzystywane są do wyświetlania różnego typu danych graficznych, audiowizualnych i animowanych. Pojawiają się w szkołach, uczelniach wyższych, salach konferencyjnych, a także – jako element wyposażenia w kinie domowym. Do najczęściej wybieranych należą ekrany projekcyjne przenośne, o gładkiej jasnej powierzchni, idealne do wyświetlania różnego typu danych. Poniżej udzielamy porad dedykowanych dla osób planujących zakup ekranu projekcyjnego. Podpowiadamy – na jakie cechy dostępnych produktów zwrócić uwagę, jak wybrać ekran, który okaże się udanym zakupem oraz w czym tkwi wyjątkowość tych urządzeń.

Ekrany przenośne – wygodne w transporcie i w użyciu

Ekrany przenośne i stacjonarne to dwa główne typy ekranów projekcyjnych, które wybierane są najczęściej. Sięgają po nie zarówno odbiorcy biznesowi – pragnący wyposażyć sale konferencyjne i biurowe – jak i prywatni odbiorcy, urządzający własny salon, kino domowe lub sypialnię. Zalety ekranów przenośnych jak i stacjonarnych są nieco odmienne. Te pierwsze – nadają się do wykorzystania w różnych miejscach. Można przestawiać je z miejsca na miejsce w obrębie tego samego pomieszczenia, poszukując najkorzystniejszego ustawienia. Ekrany stacjonarne montowane są w jednym miejscu, gdzie będą od tej pory wykorzystywane.

Ekran projekcyjny na statywie to urządzenie nadające się również do transportu na dalszy dystans. Po zwinięciu ekranu i złożeniu statywu urządzenie jest bardzo lekkie oraz nie zajmuje wiele miejsca. Dzięki zastosowaniu wytrzymałych materiałów (aluminium wykorzystane w budowie kasety), statyw jest odporny na potencjalne uszkodzenia mechaniczne, odkształcenia lub wygięcia. Świetnie znosi przechowywanie zarówno w pozycji leżącej jak i stojącej, a także transport na długi dystans.

Mechanizm rozwijania i inne pomocne elementy

Dostępne ekrany projekcyjne mogą różnić się wieloma kryteriami. Wśród nich, znajduje się mechanizm otwierający, który można obsługiwać elektroniczne lub analogowe. Modele ekranów obsługiwane elektryczne wyposażone są najczęściej w pilota lub innych mechanizm inicjujący ich rozłożenie. Ekrany sterowane analogowo są mniej skomplikowane w obsłudze – wystarczy skorzystać ze specjalnej rączki lub korby, bądź innego mechanizmu rozwijającego.

Ważny jest także rozmiar ekranu oraz jego format. Rozmiar związany jest bezpośrednio z wielkością pomieszczenia, w którym projektor się pojawi. Im jest ono większe (a tym samym – im dalej będą siedzieć widzowie od ekranu), tym większy należy wybrać urządzenie. Ponadto, należy uwzględnić wymogi treści, które planujesz prezentować. Ekran o innym rozmiarze wybierzesz, by prezentować na nim zdjęcia, inny do prezentowania tabelek z Excela, a jeszcze inny do oglądania filmów.

Najpopularniejsze formaty dostępnych ekranów to: 1:1, 4:3, 16:9. Ekran 1:1 jest wybierany najczęściej – jest stosunkowo uniwersalny, nadaje się zarówno do wykorzystania w kinie domowym jak i w szkole podczas zajęć z uczniami. Formaty 4:3 oraz 16:9 są dostosowane do prezentowania filmów, jednak również innego typu dane graficzne (zarówno statyczne jak i ruchome) wypadają na nich świetnie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here