Kasa fiskalna w sklepie internetowym - kiedy trzeba ją koniecznie mieć?

Zakup kasy fiskalnej może znacznie ułatwić życie przedsiębiorcom, jednak dla większości z nich wcale nie jest on konieczny. Jeśli rozważasz otwarcie sklepu internetowego, przekonaj się, czy Ty podlegasz nakazowi rejestracji sprzedaży przy pomocy kasy fiskalnej, czy może wystarczy klientom jedynie wystawienie prostych nieudokumentowanych dowodów sprzedaży.

Kiedy nie musisz używać kasy fiskalnej?

Jeśli prowadzisz sprzedaż wysyłkową, a pieniądze za zakup towaru wędrują prosto na bankowe konto firmowe – w formie bezgotówkowej – nie jesteś zobowiązany do korzystania z kasy fiskalnej. Podobnie, gdy dochód z Twojej działalności nie przekroczy w roku 20 000 złotych – wylicza się go proporcjonalnie od dnia pierwszej sprzedaży – a produkty wędrują do osób fizycznych lub rolników na ryczałcie. Całkowicie zwolnieni z zakupu kas fiskalnych są przedsiębiorcy, których klientami są inne firmy, spółki, czy instytucje prowadzące działalności gospodarcze.

Wyjątki od reguły?

Nie wszyscy przedsiębiorcy, nawet gdy zawierają się w grupie wymienionych powyżej, są wolni od rejestrowania swojej sprzedaży na kasie fiskalnej. Wśród nich znajdują się sprzedający:
– nośniki danych – zarówno zapisane, jak i niezapisane,
– akcesoria i części do pojazdów, z wyłączeniem motocykli,
– wyroby biżuteryjne wykonane z metali szlachetnych,
– sprzęt RTV, urządzenia rejestrujące obraz,
– wyroby tytoniowe,
– alkohole – zawierające co najmniej 1,2% alkoholu – lub alkohole będące mieszanką piwa i napojów bezalkoholowych, o zawartości co najmniej 0,5% alkoholu,
– perfumy i wody toaletowe
– bilety i rezerwacje przy pasażerskich przewozach rozkładowych.

Szczegółowe informacje odnośnie działalności zwolnionych z rejestracji sprzedaży za pomocą kas opisane są w Rozporządzeniu Ministra Finansów – Dz.U. 2014 poz. 1544.

Kiedy paragon, kiedy faktura?

Jeśli nie posiadasz kasy fiskalnej, a kupujący chce uzyskać dowód zakupu, możesz wystawić mu nieudokumentowany dowód sprzedaży lub fakturę. Gdy jesteś posiadasz kasę fiskalną jesteś zobowiązany do wystawiania paragonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here