Wbrew panującej powszechnie opinii redagowanie tekstów nie należy do najłatwiejszych zadań, szczególnie, jeśli mają one reprezentować sobą odpowiedni poziom. Niezależnie od długości artykułu i jego tematyki, każdy powinien być przemyślany od A do Z.
Taktyka pisania
Im więcej wie się z danej dziedziny, o której będzie się pisało, tym pisanie jest prostsze. Podczas redagowania tekstów należy cały czas mieć na uwadze spójność i konsekwentność. Dobrze jest zachować ten sam styl pisarski i kurczowo trzymać się tematu. Każda wpleciona dygresja może obniżyć walory napisanej pracy. Jeśli nie posiada się wprawy w przelewaniu swoich myśli na papier, można ułatwić sobie zadanie i spisać swoje pomysły na kartce. Ta technika działa szczególnie podczas redagowania tekstów obszernych, zawierających mnóstwo specjalistycznej wiedzy. Jeśli ma się tendencję do „odpływania” spisany plan pracy będzie miał zdecydowanie korzystny wpływ na jakość.
Poukładanie myśli kluczem do zrozumienia
Czasami bywa tak, że ma się po prostu natłok myśli. W tym samym momencie otwierają się różnie „zakładki” w głowie, które wydają się jednocześnie sugerować, o czym powinno się teraz pisać. Jest to niezwykle uciążliwe dla osób zajmujących się redagowaniem tekstów na co dzień. Dobrym rozwiązaniem takiej sytuacji może być zrobienie sobie krótkiej przerwy. Średnio co godzinę spada wydajność mózgu, który potrzebuje odpoczynku. Dobrze jest na kilka minut zmienić temat pracy, zwrócić myśli na inny tor. Mózg poczuje się zrelaksowany i dzięki temu bardziej wydajny. Osoby redagujące teksty przy ekranie komputera zdecydowanie muszą robić ową przerwę ze względu na negatywny wpływ ekranu na oczy. 10 minut na każdą godzinę spędzoną przy komputerze to minimum zalecane przez okulistów.
Inspiracje pisarskie
Nawet jeśli jest się osobą mocno kreatywną, czasem bywa tak, że ma się pustkę w głowie. Niby mózg pracuje na najwyższych obrotach ale nie widać żadnych tego rezultatów. Do redagowania tekstów nie trzeba mieć talentu pisarskiego, a pomysł i zacięcie. Więc jeśli brakuje podstawy, to nic dobrego nie może z tego wyniknąć. Internet jest kopalnią wiedzy, dlatego też podczas braku weny spokojnie można się na nim wesprzeć. Skacząc od tematu, do tematu na blogach w pewnym momencie mózg zacznie znowu działać, a pomysł na temat zrodzi się sam.
„język polski, trudna języka”
Aby czytanie sprawiało przyjemność język i stylistyka tekstu muszą być dostosowane do odbiorcy. Podczas redagowania tekstu dobrze jest myśleć o jednej osobie, której chce się przekazać informacje. Obrazując sobie swojego odbiorcę zdecydowanie łatwiej jest tworzyć zrozumiałe zdania. Prostota i zwięzłość często bywają kluczem do komunikacji, dlatego używanie zdań podrzędnie złożonych może być jak strzał w kolano. Imponująca długość często skutkuje brakiem logiczności, a także zrozumienia przez osoby go czytające. Następną kwestią są błędy ortograficzne i literówki. Co prawda zdarzają się one coraz rzadziej, ze względu na rozwój najnowszych technologii, nie mniej jednak jeśli nie jest się pewnym co do tego, którego „żet” powinno się użyć, dobrze jest skonsultować swoje rozterki ze słownikiem. Dodatkowe kilka chwil poświęcone na upewnienie się jest zdecydowanie warte, niż późniejsze tłumaczenie się z popełnionego błędu. Ostatnimi z mini rad dotyczących redagowania tekstów jest sugestia o nieużywanie nieznanych nam słów czy sformułowań oraz ponowne przeczytanie tego, co się stworzyło. Autokorekta jest niezbędna do podnoszenia swojej wiedzy.