E-mail marketing a ochrona danych osobowych

Prowadząc jeden z najpopularniejszych obecnie typów działalności, czyli sklep internetowy, mamy codziennie do czynienia z dużą ilością danych osobowych klientów sklepu. Ich ochrona leży w gestii właściciela i jest oczywiście regulowana przez szereg przepisów prawa, których złamanie może skutkować bardzo przykrymi konsekwencjami. Jest to szczególnie drażliwa kwestia kiedy chodzi o użycie tych danych w e-mail marketingu, który wykorzystuje większość sklepów internetowych.

Jest to obecnie chyba najpopularniejsza forma dotarcia ze swoją reklamą do konkretnego odbiorcy i dlatego też jest tak powszechnie używana. Można sobie jednak zadać pytanie czy nie nadużywana i czy dane, takie jak adres e-mail klienta są używane zgodnie z prawem o ochronie danych osobowych. Sklepy internetowe wysyłają dużą ilość informacji czysto reklamowych, wychodząc z założenia, że jeśli klient podał przy rejestracji konta adres poczty elektronicznej, to mają prawo wykorzystywać go praktycznie bez żadnych ograniczeń. Nie jest to jednak zgodne z prawdą, ponieważ takie dane można wykorzystać tylko i wyłącznie podczas transakcji sprzedaży, wystawienia dokumentu ją potwierdzającego i do poinformowania klienta o wysyłce zakupionego towaru.

Kiedy sklep chce dalej wykorzystywać te dane do prowadzenia jakichkolwiek działań reklamowych, w tym e-mail marketingu, to musi pamiętać o uzyskaniu zgody na takie działania. Zazwyczaj przyjmuje ona formę znanych wszystkim formułek prawnych, ale dobrze byłoby dołączyć również wykaz, jakie konkretnie informacje handlowe będą przesyłane drogą elektroniczną. I tak większość z nich trafia zazwyczaj do folderu ze spamem, ale kiedy klient będzie wiedział co może otrzymać w poczcie, to być może taki sposób reklamy odniesie pożądany skutek. Ważną kwestią, o której często zapominają osoby prowadzące handel w sieci, jest także konieczność zarejestrowania posiadanego zbioru danych klientów w systemie GIODO, czyli Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowych, co można zrobić nawet drogą elektroniczną. Mile widziana przez osoby korzystające z naszych usług, byłaby również odpowiednio sformułowana polityka prywatności, zgodna z obowiązującym prawem, z którą każdy użytkownik będzie mógł w każdej chwili się zapoznać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here