Co to jest 5G i jak zmieni nasze życie

Czy znasz odpowiedź na pytanie: 5G – co to? Zastanawiasz się, jak wpłynie na otaczającą nas rzeczywistość? Sprawdź poniższy tekst i dowiedz się, co zmieni się dzięki technologii 5G.

Co to jest 5G?

Z pewnością wiele osób wciąż zadaje sobie pytanie, co to jest sieć 5G? I to pomimo faktu, że temat ten często poruszany jest w mediach czy na portalach internetowych. Wielokrotnie jednak pomija się kilka istotnych informacji na ten temat. Na początek zajmijmy się zatem tym, co to jest 5G. Otóż sieć ta to niejako następstwo obecnie funkcjonującego standardu LTE (Long Term Evolution) – choć obecnie działa on oczywiście dość sprawnie, to jednak jego możliwości są ograniczone. Sieć 5G jest technologią piątej generacji, która oferują znacznie większe możliwości użytkowania, które wynikają przede wszystkim z niesamowicie szybkiej prędkości transmisji danych, minimalnych opóźnień oraz ogromnej przepustowości. Warto w tym miejscu dodać, że 5G już w 2019 roku zostało wprowadzone w 27 krajach przez 50 operatorów, a od niedawna nadajniki 5G pojawiają się także w Polsce.

Dlaczego technologia 5G jest tak istotna i należy ją rozwijać?

Nie ulega wątpliwości, że system 5G będzie bardzo mocno oddziaływał na nasze życie i z pewnością szybko zmieni otaczającą nas rzeczywistość. Warto jednak choć na chwilę skupić się na tym, z czego to wynika i jaki będzie faktyczny efekt powszechnego wdrożenia 5G. Zdecydowanie pierwszym skojarzeniem jest szybszy internet, co niesie za sobą wiele korzyści. Nie trzeba będzie już czekać na załadowanie filmu online w najwyższej jakości, pobranie nawet ogromnego pliku zajmie zaledwie kilka sekund – dotyczy to zresztą wszystkich procesów wykonywanych za pomocą sieci. Zgodnie z napływającymi informacjami prędkość transferu danych może być nawet sześćdziesięciokrotnie szybsza niż do tej pory. Nie można zapomnieć o tym, że sieć 5G charakteryzuje się minimalnymi opóźnieniami, co pozwala na kontrolę urządzeń lub systemów w czasie rzeczywistym. I w końcu 5G to możliwość podłączenia w ramach jednej, w pełni zintegrowanej sieci milionów, a nawet miliardów urządzeń – i to bez żadnych spowolnień w działaniu sieci.

To wciąż nie wszystko. Obecnie nadal znajdujemy się na początkowym etapie rozwoju sieci 5G, jednak wraz z jej rozpowszechnieniem możliwości jej wykorzystania znacząco wzrosną. Jednym z często użytkowanych pojęć jest chociażby zmasowana inteligentna łączność. Jak wspomniano, w ramach sieci 5G można połączyć wiele urządzeń, ważne jest jednak też to, że pozwala to na ich synchronizację i współpracę – często nawet bez ingerencji człowieka. W ten sposób możliwe stanie się wdrożenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych, które realnie zmienią nasze życie. Najczęściej w tym zakresie wymienia się wszelkiego typu zaawansowane inteligentne systemy sterujące i systemy smart home, takie jak inteligentne domy, inteligentne osiedla, samochody, a nawet całe miasta. Należy przyznać, że takie rozwiązania będą prawdziwą rewolucją, która wprowadzi powiew (lub nawet prawdziwy huragan) przyszłości w nasze życie – i to już wkrótce. Dlatego właśnie technologii 5G nie należy się obawiać, z pewnością stanie się ona nierozłącznym elementem codziennej rzeczywistości, w której wszyscy funkcjonujemy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here