Dlaczego strony internetowe wolno się otwierają

Ładowanie witryny to nie bajka o żółwiu i zającu, w tym wypadku wygrywa wyłącznie szybszy przeciwnik. Wolna strona może sygnalizować złe wieści i utratę użytkowników. Oto kilka powodów, dla których strona internetowa ładuje zawartość zbyt wolno

Najczęstsze powody wolnego ładowania się stron

Przyczyn wolnego ładowania się stron może być kilka. Najczęściej są to źle zoptymalizowane obrazy, których zbyt wysoka rozdzielczość zużywa dużo przepustowości podczas ładowania. Problemem może być również format zdjęcia – obrazy typu JPEG są znacznie mniejsze w porównaniu do innych formatów graficznych. Ruch na stronie również wpływa na jej działanie. Duża liczba użytkowników i skokowe przyrosty przeglądających tę samą witrynę może spowolnić jej ładowanie, co samo w sobie jest jak najbardziej zjawiskiem pożądanym, jednak jest sygnałem do tego, by administratorzy przypatrzyli się np. hostingowi. A będąc już w temacie hostingu warto także wspomnieć, że współdzielony hosting może przysporzyć kłopotów z otwieraniem się witryny.

Serwery współdzielone posiadają dużą liczbę użytkowników, które z niego korzystają, zatem są one mniej wydajne, co spowalnia stronę www. Jeszcze jednym powodem, dla którego strona internetowa wolno się ładuje, jest brak jej optymalizacji. Jeśli kod strony nie został odpowiednio przygotowany i przetestowany pod kątem dużego obciążenia to w pewnym momencie może okazać się, że strona nie działa poprawnie.

Jak użytkownik może sprawdzić działanie strony?

Przede wszystkim, aby zweryfikować poprawność funkcjonowania strony należy sprawdzić podstawowe rzeczy zaczynając od sprawdzenia połączenia z Internetem. Powodów niewydajnej łączności może być wiele, dlatego warto sprawdzić ustawienia routera internetowego. Może okazać się konieczne przestawienie go na inny kanał, ponieważ dany router może nadawać na tym samym kanale, co dużo innych sieci lokalnych, powodując spowolnienie.

Dobrze jest sprawdzić działanie w kilku miejscach w pomieszczeniu, by zweryfikować rozchodzenie się sygnału. Co ciekawe, prawdopodobne jest też, że strony www mogą otwierać się zbyt wolno, ponieważ Internet jest zbyt szybki na przestarzały modem, którym się dysponuje, a urządzenie to nie obsługuje tak wysokich prędkości. To tylko kilka z czynności, które można sprawdzić, by zweryfikować poprawność połączenia internetowego, a najpopularniejszym narzędziem do jego mierzenia na polskim rynku jest Speed Test. Testy łącza za pomocą Speed Test pokazują prędkość pobierania i wysyłania danych oraz pingu, czyli czasu potrzebnego na połączenie się łącza z serwerem.

Problemy z komputerem przyczyną wolnego otwierania witryny

Tak, sprzęt również może być problemem. Komputer zaśmiecony dużą ilością danych nie będzie w stanie dostarczyć kolejnej ilości pamięci wymaganej do szybkiego działania sieci. Warto sprawdzić także ustawienia programu antywirusowego i ewentualne usunięcie zainfekowanych plików oraz ilość wolnego miejsca na dysku, którą komputer zużywa w trakcie przeglądania sieci.

To podstawowe rzeczy, które użytkownik może zrobić, by strony działały sprawniej. Pozostałe działania warto zostawić specjalistom, w skomplikowanych kodach może widnieć błąd, który zweryfikować mogą tylko oni.

Możesz też zlecić audyt oraz naprawę powolnej strony internetowej profesjonalnej firmie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here