Wielu przedsiębiorców rezygnuje z zakładania konta firmowego, pozostając przy rachunku osobistym. W większości przypadków wynika to z chęci poczynienia oszczędności, jako że konta dla klientów indywidualnych są zupełnie darmowe. Czy to oznacza, że konta firmowe są rachunkami płatnymi?

Jak wynika z opinii przedsiębiorców, największą bolączką właścicieli małych firm są opłaty związane z prowadzeniem rachunku bankowego. Opłaty mogą sięgać nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie, co w skali roku jest sporą kwotą. Stąd wielu przedsiębiorców decyduje się korzystać z rachunku osobistego – w przypadku jednoosobowej działalności gospodarczej taka praktyka jest dozwolona. Nie zawsze jest to opłacalne rozwiązanie.

Brak opłat za otwarcie rachunku to standard, ale…

O ile banki zrezygnowały z opłat za otwarcie rachunku firmowego, tak większość instytucji nadal wymaga opłat związanych z prowadzeniem konta. Chociaż z reguły bywa to symboliczna kwota kilku złotych, w skali roku jest to już kilkanaście złotych.

Okazuje się jednak, że brak opłat za prowadzenie konta firmowego jest realny. Kilka banków nie nalicza żadnych opłat – szczególnie w przypadku rachunków obsługiwanych przez bankowość elektroniczną.

Brak opłat za wydanie i obsługę karty płatniczej

Do każdego konta firmowego przypisana jest karta płatnicza pozwalająca na dokonywanie transakcji bezgotówkowych i wypłatę środków z bankomatu. O ile zwykle wydanie takiej karty jest bezpłatne, tak większość banków może pobierać opłatę za wydanie duplikatu, np. w razie jej utraty.

Obsługa karty płatniczej jest już płatna co miesiąc. Warto jednak mieć świadomość, że i tutaj można liczyć na zniesienie opłat – zwykle pod warunkiem aktywnego korzystania z niej.

Brak opłat za przelewy standardowe

Prowadzenie firmy wiąże się z koniecznością regularnego dokonywania przelewów na różne rachunki bankowe. W większości przypadków związane są one z dodatkowymi opłatami, jednak wyjątek stanowią przelewy do urzędu skarbowego czy ZUS – one są bezpłatne.

Okazuje się, że darmowe mogą być wszystkie przelewy standardowe – dokładnie tak, jak w przypadku kont osobistych. Trzeba tylko wybrać odpowiednie konto firmowe dające dostęp do takiej opcji.

Powody, dla których warto założyć konto firmowe

Jak wynika z analizy ofert dostępnych na rynku, bezpłatne rachunki dedykowane przedsiębiorcom są dostępne. Przykładem może być choćby Konto Firma To Ja dostępne w ofercie Idea Banku (więcej na: https://www.ideabank.pl/konto-firma-to-ja).

Mając już świadomość istnienia zupełnie darmowych rachunków firmowych, warto poznać dodatkowe powody, dla których ich otwarcie będzie korzystne. Przede wszystkim w wygodny i przejrzysty sposób oddzielasz finanse osobiste od firmowych. Ponadto możesz ubiegać się o kredyt na działalność bez konieczności dostarczania dodatkowych dokumentów, itp.

Przemyśl założenie konta firmowego i przekonaj się, że jest to niezwykle korzystne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here