Obowiązek składania zeznań podatkowych spoczywa na wszystkich podatnikach w Polsce. W zależności od sposobu rozliczania się z fiskusem wybrać należy odpowiedni druk, prawidłowo go wypełnić i złożyć we właściwym Urzędzie Skarbowym. Pytanie tylko, jak zrobić to sprawnie i szybko, zmniejszając ryzyko błędów? Pokażemy to na dwóch przykładach.

PIT-37 – najpopularniejszy formularz do zeznań podatkowych

Zdecydowana większość polskich podatników – aż 82 proc. – rozlicza się na formularzu pit 37. Jest to zeznanie o wysokości osiągniętego dochodu bądź poniesionej straty w roku podatkowym składane przez podatników deklarujących wynagrodzenia oraz zarobki rozliczane za pośrednictwem płatników. Obecnie trzeba składać formularze za 2017 r. – przysługuje na to czas do 30 kwietnia.

Podatnik ma do wyboru dwie metody: tradycyjną oraz rozliczenie pit 37 drogą elektroniczną. Z tego drugiego sposobu Polacy korzystają coraz chętniej – za 2016 r. przeszło 8 mln podatników złożyło deklaracje przez internet. Jakie zalety posiada pit 37 online? Przede wszystkim pozwala uniknąć stania w kolejkach i można go złożyć nawet w ostatniej chwili. Na przygotowanie zeznania potrzeba zaledwie paru minut, a prawdopodobieństwo pomyłek znacząco spada. Niektóre dane podatnik musi wprowadzić sam, ale program https://www.pitax.pl/pit-37/ dokona za niego niezbędnych wyliczeń. Nie jest tu zatem potrzebna specjalistyczna wiedza z zakresu podatków.

PIT-28 – formularz dla podatników na ryczałcie

Podobnie sprawa się przedstawia, jeśli chodzi o pit-28 – deklarację składaną przez podatników rozliczających się metodą ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W tym przypadku obowiązuje jednak inny termin – prawidłowo wypełniony pit 28 druk należy złożyć  do końca stycznia roku następującego po rozliczanym roku podatkowym. Dodatkowo podatnik zobligowany jest do złożenia w wyznaczonym terminie oświadczenia o gotowości rozliczania się poprzez ryczałt ewidencjonowany.

Złożenie deklaracji przez program https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-28/ ułatwia sprawę podatnikom, którzy i tak na co dzień mają do czynienia z szeregiem formalności. Przypomnijmy, iż poprzez omawiany formularz rozliczają się m.in. osoby prowadzące indywidualnie bądź w formie spółki cywilnej lub jawnej pozarolniczą działalność gospodarczą. Na przedsiębiorcach spoczywa mnóstwo obowiązków, dlatego też możliwość rozliczania się online nabiera w ich przypadku szczególnego znaczenia. To w głównej mierze oszczędność cennego czasu, który można przeznaczyć na inne ważne sprawy związane z prowadzeniem firmy. Sporym atutem składania zeznań przez internet jest ponadto szybszy zwrot nadpłaty.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here