Korzyści systemu ERP dla branży motoryzacyjnej

Ostatnie kilkanaście lat w branży motoryzacyjnej udowodniło, że Polska znalazła się w centrum europejskiej produkcji części motoryzacyjnych. Wiele z firm działających w tej branży doznało dynamicznego rozwoju. Nie oznacza to jednak, że przyszło im to łatwo. Rozrost działalności wymaga wielu poświęceń, a przede wszystkim odpowiedniej wiedzy i umiejętności. Prowadzenie przedsiębiorstwa wiąże się z ogromną odpowiedzialnością i efektywną organizacją pracy, zwłaszcza jeżeli chodzi o branżę motoryzacyjną. Wielokrotnie również wymaga sięgania po nowoczesne technologie i systemy informatyczne, które mają na celu zwiększenie optymalizacji firm. Dlatego też coraz częściej sięga się po rozwiązania takie jak systemy ERP. Czym są i dlaczego warto je posiadać? Jakie mają znaczenie dla działania przedsiębiorstw działających w branży motoryzacyjnej? Wyjaśniamy poniżej.

Stosowanie ERP w branży motoryzacyjnej

Tylko w 2017 roku wartość tej branży na rynku krajowym wzrosła do 84,3 miliardów złotych. Tym samym na terenie całego kraju zatrudnionenie w niej znalazło aż 150 tysięcy osób. Z badań Głównego Urzędu Statystycznego wynika również, że 12,3% wszystkich z wyprodukowanych tego roku towarów, eksportowano za granicę. Dzięki temu Polska znalazła się na 10. miejscu największych światowych eksporterów z branży motoryzacyjnej. Jak tego dokonano?

Ogromny wpływ na ten sukces miała automatyzacja produkcji. Oczywiście to jednak nie wszystko. Duże znaczenie na wzrost efektywności każdego zakładu produkcyjnego, ma także właściwie zorganizowany łańcuch dostaw. W wielu przypadkach nie obyło się również bez potrzeby restrukturyzacji oraz reorganizacji dotychczasowych procesów produkcyjnych.

Optymalizacja produkcji

Efektywna produkcja to cel, który przyświeca wielu przedsiębiorstwom. Niestesty czasami potrafi przysparzać wielu problemów. Wprowadzanie innowacyjnych rozwiązań oraz umiejętne zarządzanie łańcuchem dostaw to tylko nieliczne z zagadnień, jakim trzeba się przyjrzeć. Wśród nich znajduje się również automatyzacja produkcji, która ma niezwykle pozytywny wpływ na budżet firmy. Kontrole nad nimi wszystkimi umożliwia zastosowanie systemów ERP. Harmonogramowanie produkcji zwiększa efektywność pracy oraz ogranicza do minimum ryzyko występowania przestojów. Ponadto eliminuje także procesy, które są całkowicie zbędne.

Efektywna produkcja a system ERP

Stosowanie tego oprogramowania pozwala na zaplanowanie przebiegu procesów produkcyjnych, uzupełnianie zasobów na czas oraz umiejętne zarządzanie przestrzenią magazynową. Wpływa również na inne aspekty funkcjonowania firmy, a m.in. logistykę oraz jej zarządzanie. Wykorzystując system ERP warto zacząć od wprowadzania go metodą Kaizen. Oparta na wieloletnich doświadczeniach, pozwoli nam zidentyfikować problemy i błędy, do jakich dochodzi w trakcie produkcji. Korzystając z niej możemy stawiać pytania, na które odpowiedzi poznamy w trakcie jej stosowania. Metoda jest o tyle bezpieczna, że uchroni przedsiębiorstwo przed ryzykiem wprowadzania zbyt drastycznych zmian. Zbyt duże tempo modernizacji mogłoby wpłynąć negatywnie na efektywność produkcji. Ważne, by zmiany wprowadzać małymi krokami.

Optymalizację produkcji należy przeprowadzać w oparciu o priorytetów i głównych założeń działalności firmy. Wybierając system ERP warto się więc  zastanowić nas tym, które moduły przedsiębiorstw chcemy zoptymalizować. Przeprowadzenie dokładnej analizy pozwala również na dostrzeżenie mocnych atutów, których nie trzeba poddawać poprawkom. Należy rowneiz pamiętać, że posiadanie samego systemu to zaledwie połowa sukcesu. Kluczem do zrozumienia jego prawidłowości jest posiadanie w pełni wykwalifikowanych kadr, które zajmą się jego obsługą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here