Jaką pieczątkę wybrać do prowadzenia biznesu

Prowadzisz firmę i zastanawiasz się, jaką pieczątkę zamówić do wykorzystania w pracy na co dzień? Przygotowaliśmy dla Ciebie krótki przegląd pieczątek z uwzględnieniem dostępnych na rynku ich rodzajów. Jaką pieczątkę wybrać, prowadząc biuro rachunkowe, a jaką działalność w terenie?

Budowa pieczątki

Zanim odpowiemy na pytanie, jaka pieczątka firmowa sprawdzi się najlepiej, wpierw warto dowiedzieć się, jak w ogóle powstają pieczątki. Czy wiesz, jaka jest technologia ich wyrabiania? Z pewnością odpowiedź na to pytanie pomoże także w dokonaniu wyboru. Na rynku dostępne są pieczątki prostokątne, kwadratowe, eliptyczne oraz owalne.

Ze względu na budowę wyróżniamy następujące rodzaje pieczątek:

  • automatyczne,
  • metalowe,
  • klasyczne (kiedyś drewniane),
  • kieszonkowe,
  • szkieletowe,
  • w długopisie,
  • suche stemple,
  • innowacyjne pieczątki elektroniczne.

metody wytwarzania pieczątek

3 metody wytwarzania pieczątek

W zależności od tego, jak wytwarzane są pieczątki, wyróżniamy trzy rodzaje stempli: laserowe, polimerowe i pre-ink (flashowe).

Pieczątki laserowe. Wytwarza się je z wykorzystaniem plotera laserowego. Jego wiązka wypala tekst zamieszczony na pieczątce oraz dodatkowe elementy graficzne. Zaletami takich pieczątek jest błyskawiczny proces produkcji, najwyższa jakość odbicia, trwałość oraz możliwość zamówienia pieczątki wielokolorowej. Do zakupu pieczątek laserowych zachęca dobry stosunek jakości do ceny oraz bardzo krótki czas oczekiwania na produkt (proces wykonania trwa zaledwie 15 minut). Tak przygotowany wzór pieczęci można założyć do automatów samotuszujących, metalowych obudów, datowników.

Pieczątki polimerowe. Ich powstanie poprzedza skomplikowany proces produkcyjny. Wymagają wykorzystania specjalistycznego tworzywa, maszyny naświetlającej i doświadczenia. Zaletą takich pieczątek jest niska cena, jednak ze względu na wykorzystywany tusz, przy małych pieczątkach odbicie może okazać się mniej czytelne.

Pieczątki pre-ink, czyli pieczątki flashowe. Są wytwarzane na specjalnym materiale, który jest naświetlany w maszynie. Taki proces jest trudniejszy, dlatego pieczątki flashowe są droższe. Fachowcy podkreślają jednak ich doskonałą jakość oraz odporność na działanie czynników zewnętrznych. Wadą jest natomiast mniejszy wybór opraw oraz konieczność czekania 1–2 godzin do czasu wykorzystania stempla od momentu jego produkcji.

Podział pieczątek

Podział pieczątek ze względu na ich przeznaczenie

Ze względu na zastosowanie pieczątki dzielimy na m.in. bankowe, księgowe, imienne, lekarskie, faksymile czy pieczątki firmowe. Jakie rodzaje stempli spotykamy na rynku i jakie może być ich przeznaczenie?

Pieczątki standardowe. Są zdecydowanie najpopularniejsze, wśród nich wyróżniamy pieczątki firmowe automatyczne, samotuszujące. Takie pieczątki automatyczne mają różny kształt i wielkość. Producenci oferują pieczątki kolorowe z odmiennymi barwami tuszu do odbić. Wśród nich są chociażby pieczątki imienne (2-4 linijki tekstu), małe (do 5 linijek tekstu), standard (do 6 linijek tekstu), duże (do 8 linijek tekstu) bardzo duże (9-11 linijek tekstu).

Pieczątki kieszonkowe. Wśród nich warto zwrócić uwagę na Stamp Mouse, czyli kieszonkową pieczątkę imienną. To rodzaj pieczątki kieszonkowej, której atutem jest wygodny, ergonomiczny kształt, niewielka waga i poręczność. W przypadku takich pieczątek nie trzeba się obawiać zabrudzenia. Gwarantują też wysoki komfort pracy. Lekkość i niewielki rozmiar sprawiają, że pieczątka jest dobrym wyborem w podróży.

Pieczątki pudełkowe. Wśród nich są pieczątki metalowe i plastikowe. Pieczątki metalowe kojarzą się przede wszystkim ze stemplami dla lekarzy, weterynarzy czy diagnostów laboratoryjnych.

Datowniki z tekstem lub bez płytki tekstowej. Są bardzo często wykorzystywane w firmach i urzędach, gdzie trzeba codziennie oznaczać dokumenty datą wpływu. Są przydatne w branży księgowej, prawniczej, edukacyjnej, urzędach oraz instytucjach publicznych. Można je nabyć w różnych rozmiarach.

Datowniki i numeratory. Dostępne w wersji tradycyjnej i automatycznej. W zależności od potrzeb klienta dostępne są datowniki z niewielką liczbą cyfr, ale też nawet takie 13-cyfrowe. Na rynku dostępnych jest co najmniej kilkanaście rodzajów, więc każdy przedsiębiorca może bez problemu wybrać datownik dla siebie.

Pieczątki plastikowe i drewniane, kołyski, gryfy, kołki. Są to pieczątki klasyczne, na których można umieścić dużą liczbę informacji. Nie są jednak tak poręczne jak pieczątki automatyczne, ze względu na wielkość raczej nie sprawdzą się też w terenie. Największa wśród tego typu pieczątek ma wymiar 180 mm × 100 mm. Sprawdzi się w branży księgowej i w budownictwie.

Suche stemple. Gwarantują uzyskanie tzw. suchego odcisku, czyli odbicia bez wykorzystania tuszu. Odbicia te mają formę tłoczenia. Tego typu pieczątki należą do najstarszych na świecie. Przypominają bardziej sprzęt biurowy niż pieczątkę. Wiele z nich posiada tzw. pozycjoner odbicia, który pozwala na idealne umieszczenie papieru między matrycami tłoczącymi. Tego typu stemple są bardzo oryginalne i eleganckie. Często są stosowane jako pieczątki ozdobne na dyplomach, certyfikatach i wizytówkach.

Pieczątki szkieletowe, metalowe. Są zupełnie innym rodzajem pieczątek profesjonalnych. To stemple bezawaryjne i stabilne w trakcie odbijania. Proponowane najczęściej osobom, które dbają o profesjonalizm w pracy. Dobrym rozwiązanie dla pracowników zawodów medycznych, prawniczych, w branży hotelarskiej.

Pieczątki

Pieczątki w różnych odsłonach na rynku

Wybór pieczątek automatycznych jest dziś tak duży, że nikt już praktycznie nie ma problemu z doborem do własnych preferencji. Za pomocą formularza online: http://www.stampler.pl/zamow_pieczatke można wybrać nie tylko kształt pieczątek, ale także liczbę linijek tekstu i rodzaj automatu. Z pewnością posiadanie pieczątki znacząco ułatwi prowadzenie dokumentacji. Aby poprzez wykorzystanie pieczątki zadbać także o wizerunek firmy, warto zastanowić się nad zakupem pieczątki wielokolorowej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here