Jak zostać pełnomocnikiem ds. IATF?

Specyfikacja techniczna IATF 16949 to bardzo ważny standard w branży motoryzacyjnej. Jest to norma dotycząca jakości w przedsiębiorstwach, które zajmują się projektowaniem, produkcją części, montażem pojazdów, a także ich dystrybucją i serwisowaniem. IATF 16949 to uzupełnienie branżowe dla ogólnej normy jakościowej, czyli ISO 9001.

Firmy, które chcą przystąpić do certyfikacji IATF muszą także wdrożyć System Zarządzania Jakością zgodny z ISO 9001. Za wprowadzenie tych systemów do organizacji oraz ich utrzymanie odpowiadają pełnomocnicy kierownictwa ds. jakości. Aby dobrze pełnić funkcję pełnomocnika ds. specyfikacji IATF warto wybrać się na szkolenie organizowane przez jednostkę certyfikującą.

Kwalifikacje pełnomocnika ds. IATF 16949

Pełnomocnik musi przede wszystkim doskonale znać zarówno normę ISO 9001, jak i specyfikację IAFT 16949. Warto tutaj wspomnieć, że do obu tych systemów wprowadzano w ostatnim czasie zmiany i należy dokładnie zapoznać się z ich aktualną wersją. Pełnomocnik powinien też dobrze rozumieć wszelkie wytyczne i umieć je praktycznie zastosować w organizacji. Bardzo ważna jest znajomość narzędzi do oceny ryzyka oraz wskaźników funkcjonowania firmy. Osoba na tym stanowisku powinna nieustannie dążyć do optymalizacji działania systemu w organizacji oraz jego doskonalenia, aby podnosić poziom efektywności. Pełnomocnik musi też posiadać wiedzę z zakresu audytowania Systemu Zarządzania Jakością. Na szkoleniach dla pełnomocników ds. IATF, które organizuje jednostka certyfikacyjna poruszane są wszystkie te kwestie, dlatego udział w nim stanowi doskonałe przygotowanie do pełnienia tej roli w firmie.

Zadania pełnomocnika ds. jakości w branży motoryzacyjnej

Pełnomocnik jest odpowiedzialny zarówno za wdrożenie, jak i utrzymanie Systemu Zarządzania Jakością w przedsiębiorstwie. Jego zadania to między innymi planowanie i koordynacja wprowadzenia systemu do firmy. Pełnomocnik jest także odpowiedzialny za prowadzenie dokumentacji systemu oraz jego regularne audytowanie. Tak wiele różnorodnych funkcji sprawia, że osoba na takim stanowisku powinna wykazywać się nie tylko doskonałą wiedzą merytoryczną, ale też wieloma umiejętnościami miękkimi. Aby dobrze wypełniać obowiązki pełnomocnika bardzo ważna jest dobra organizacja pracy, umiejętność zarządzania zarówno pod kątem procesów, czy ryzyka, jak i kierowania grupą pracowników. Istotne są także wysokie zdolności  komunikacji interpersonalnej oraz skutecznego rozwiązywania konfliktów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here