Dla każdego rodzica zapewnienie bezpieczeństwa, także finansowego, swojemu dziecku to jeden z najważniejszych życiowych priorytetów. W ofercie banków jest wiele produktów ułatwiających oszczędzanie i zarządzanie środkami finansowymi. Poniżej podpowiadamy, które z nich pomogą zadbać o przyszłość Twojego dziecka.

Podobno wychowanie pierwszego dziecka to wydatek dla rodziców około 200 tysięcy złotych, aż osiągnie ono wiek 20 lat. Warto jak najwcześniej zacząć planować wydatki i odpowiednio zarządzać finansami. Możesz już zacząć odkładać środki na edukację czy nawet mieszkanie, mimo że tematy te wydają się być teraz bardzo odległe. Im wcześniej, tym lepiej, gdyż możesz odłożyć naprawdę sporo, nie obciążając domowego budżetu. Poniżej podpowiadamy, jak tego dokonać.

Konto oszczędnościowe dla dziecka

Jednym z dobrych pomysłów jest konto oszczędnościowe dla dziecka, które znajduje się w ofercie wielu banków. Zwykle zyskujesz atrakcyjne oprocentowanie – stale lub zmienne, a także brak opłat za otwarcie konta, przelewy krajowe czy wypłatę środków z bankomatu. Możesz też kontrolować wydatki swojego dziecka, korzystania z nowoczesnych aplikacji, a także uczyć je zarządzania finansami i sztuki oszczędzania.

Lokata bankowa

Konto oszczędnościowe to najprostszy sposób na oszczędzanie, ale są też inne opcje. Dużą popularnością cieszą się m.in. lokaty bankowe – co prawda obecnie nie są tak dobrze oprocentowane jak kilka lat temu. Nadal można jednak znaleźć atrakcyjną ofertę, a wtedy zysk będzie większy niż na koncie oszczędnościowym. Warto poszukać ofert z oprocentowaniem około 3% w skali roku. Pełnią one także funkcję ochrony kapitału przed inflacją.

Polisa posagowa

Posag kojarzysz jedynie jako pojęcie z lekcji historii albo z książek? Otóż obecnie powracają i są naprawdę interesującym rozwiązaniem. Polisa posagowa to nowość w ofercie banków, ale pozwala zaoszczędzić, zapewniając finansowe bezpieczeństwo. Zebrane w ten sposób środki nie zmniejszą się, a rodzic będzie systematycznie opłacać składki i decydować, jak pomnażać kapitał. Co ciekawe, jest to też dobry sposób, aby uniknąć podatku Belki oraz spadkowego. Jakie są minusy? Przede wszystkim niewielka część środków zarabia. Poza tym umowa jest długoterminowa, więc musimy mieć pewność, że będzie nas stać na taki wydatek przez wiele lat. Warto też dodać, że w przypadku śmierci rodzica dziecko otrzyma ponadto dodatkowe środki. Można też poszerzyć produkt o dodatkową ochronę –  warto skorzystać z porady ubezpieczyciela.

Plan oszczędzania

Jedną z propozycji są także plany systematycznego oszczędzania w funduszu inwestycyjnym. Znaczna część kapitału może zarabiać na akcjach spółek giełdowych. Regularnie, przez ustalony czas, przeznaczasz minimalne wpłaty, a otrzymujesz za to zniżkę w postaci prowizji ponoszonej przy zakupie jednostek uczestnictwa. Dziecko, mając 13 lat, może samodzielnie składać dyspozycje. W ten sposób zaczyna też uczy się, jak samodzielnie zarządzać finansami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here